Referendum o Vřídelní kolonádě bude, rozhodl krajský soud

foto Na vizualizaci je replika Vřídelní kolonády v Karlových Varech v podobě z konce 19. století zasazená do současného okolí.

Karlovy Vary - O obnově Vřídelní kolonády v podobě z konce 19. století v Karlových Varech budou lidé hlasovat v referendu. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni. ČTK to sdělili organizátoři referenda. Zastupitelstvo návrh na vyhlášení referenda zamítlo kvůli nejednoznačnému znění otázky v referendu. Organizátoři se tak obrátili na soud.

"Přípravný výbor referenda je skutečně s výsledkem spokojen, protože vedení města za poslední tři roky dělalo všechny možné i nemožné obstrukce vůči iniciativě za obnovení kolonády architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera," uvedli organizátoři referenda.

Vedení města proti samotnému referendu nebylo, obávalo se ale důsledků znění otázky. Kromě návrhu, aby se město obnovilo kolonádu podle návrhu známých architektů, totiž obsahovala i druhou část o ukončení oprav havarijního stavu současné kolonády. To by podle odborníků mohlo poškodit jímání Vřídla, na němž je postavena velká část lázeňské léčby v Karlových Varech.

"Jsme skutečně rozladěni z toho, jak město protlačuje nejdražší variantu řešení okolo zchátralé Vřídelní kolonády. Rekonstrukce, která dle našich informací bude stát 80 až 120 milionů korun namísto městem proklamovaných 40 milionů, prodlouží životnost jen o 15 let a pak město hodlá postavit kolonádu novou asi za 250 milionů korun. A to je vrchol nehospodárnosti, když za 250 milionů a v současnosti i za významného přispění fondů EU může stát kolonáda nová," míní organizátoři referenda.

Primátor města Petr Kulhánek (KOA) v minulosti dával přednost vyhlášení otevřené architektonické soutěže na řešení celého prostoru okolo Vřídelní kolonády. Jedním z návrhů by mohl být i návrat do podoby z konce 19. století. S přípravným výborem referenda jednal i o možnosti jeho vyhlášení bez druhé části otázky, tedy jen o obnovení historické kolonády bez zastavení havarijních oprav současné kolonády ze 70. let minulého století.

Referendum o Vřídelní kolonádě bude v Karlových Varech prvním. Konat se bude souběžně s prvním kolem prezidentských voleb 12. a 13. ledna 2018.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď