Řecké soudy doporučily vydat údajného hackera do USA i do Ruska

foto Ruský občan Alexander Vinnik eskortován k soudu v řecké Soluni.

Soluň (Řecko) - Dva řecké soudy nezávisle na sobě doporučily vydat údajného ruského hackera do zahraničí. Zatímco před týdnem rozhodl jeden panel soudců, aby byl předán Spojeným státům, jiný tým naopak dospěl k závěru, že by se měl vrátit do Ruska. Konečné slovo bude mít řecký ministr spravedlnosti, až ruský občan Alexandr Vinnik vyčerpá všechny možnosti odvolání, napsala agentura AP.

Američané podezírají Vinnika z rozsáhlého praní špinavých peněz prostřednictvím kybernetické měny bitcoin. Sedmatřicetiletý muž čelí obvinění, že převedl do bitcoinů nejméně čtyři miliardy dolarů (88 miliard Kč) z nezákonných podnikatelských aktivit. Vinnika zadržela řecká policie na základě amerického zatykače v červenci.

Rus, který byl před zatčením v Řecku na dovolené, dal už dříve najevo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. V USA mu hrozí až 55 let za mřížemi.

O Vinnika projevily zájem i ruské úřady, které ho údajně viní ze zpronevěry. Zatímco vydání do USA se Vinnik brání, proti návratu do Ruska podle svých obhájců nic nenamítá. Z toho média usuzují, že ruská žádost je účelová, aby se zabránilo Vinnikově deportaci do USA.

Vinnik je jedním z několika Rusů, kteří byli zadrženi na americkou žádost v souvislosti s počítačovými zločiny. Dopadeni byli v zemích Evropské unie, kde byli většinou na dovolené.

Údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina zatkla loni v říjnu česká policie. Rus byl obviněn z hackerského útoku, krádeže a spiknutí, když napadl sociální sítě Linkedin a Formspring a webové úložiště Dropbox a získal hesla jejich uživatelů s úmyslem je prodat. V USA hrozí Nikulinovi 30 let vězení. O jeho vydání k trestnímu stíhání žádá kromě USA opět i Rusko; české soudy zatím verdikt nevynesly a i v české praxi má rozhodující slovo ministr spravedlnosti.

Minulý týden rozhodla španělská justice, že vydá do USA sedmatřicetiletého ruského programátora Pjotra Levašova obviněného z infikování desítek tisíc počítačů a možného ovlivňování loňských amerických prezidentských voleb. V srpnu španělská justice rozhodla o vydání ruského programátora Stanislava Lisova do USA, kde je obviněn z odpovědnosti za hackerské útoky na banky a finanční instituce.

Moskva ostře protestuje proti zadržování svých občanů v cizině a jejich vydávání americké justici, což označuje i za organizovaný únos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď