Řecká policie použila proti demonstrantům v Soluni slzný plyn

foto Řecká policie použila na demonstranty v Soluni slzný plyn.

Soluň (Řecko) - Řecká policie dnes proti demonstrantům v Soluni na severu země použila slzný plyn. Demonstrace proti dohodě o změně názvu Makedonie začala před očekávaným projevem premiéra Alexise Tsiprase a zúčastnilo se jí podle policie zhruba 15.000 lidí. Informovala o tom řecká státní televize. Demonstrace ve druhém největším městě Řecka byla svolána na protest proti dohodě mezi Skopjí a Aténami, která řeší spor o název bývalé jugoslávské republiky kompromisem Republika Severní Makedonie. Premiér Tsipras slíbil Řekům, že je v příštích měsících a letech čeká zlepšování životní úrovně, včetně vyšších mezd a důchodů i nižších daní.

Televize odvysílala záběry, na kterých pořádková policie vyháněla demonstranty z okolí bezpečnostních bariér u komplexu, kde se koná každoroční mezinárodní veletrh obchodu, na kterém měl promluvit premiér. Skupina demonstrantů se podle agentury Reuters od davu odtrhla a začala na policii házet kamení, bezpečnostní složky reagovaly použitím slzného plynu.

Řecká policie použila na demonstranty v Soluni slzný plyn. Makedonsko-řeckou dohodu o změně názvu Makedonie již navzdory vetu, které v záležitosti využil makedonský prezident Ďorge Ivanov, schválil makedonský parlament. Konečné slovo ale mají mít při schvalování dohody makedonští občané v referendu, které se bude konat 30. září. Voliči v něm budou odpovídat na otázku, zda si přejí členství v EU a NATO a zda souhlasí s makedonsko-řeckou dohodou, tedy změnou názvu státu na Republika Severní Makedonie.

Název Makedonie Skopje přijala po rozpadu Jugoslávie v roce 1991, čímž vyvolala mnohaletý spor s Řeckem. Řekové totiž považují současný název sousední země za zásah do své suverenity a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. V mezinárodním styku, včetně OSN, se nyní používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM).

Proti dohodě se staví nejen většina opozičních stran, ale i koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové. S dohodou není spokojena ani značná část jak makedonské, tak řecké veřejnosti.

Premiér Tsipras slíbil Řekům zlepšení životní úrovně

Řecký premiér Alexis Tsipras v dnešním projevu slíbil Řekům, že je v příštích měsících a letech čeká zlepšování životní úrovně, včetně vyšších mezd a důchodů i nižších daní. Zdůraznil nicméně, že vláda je odhodlána splnit rozpočtové cíle dohodnuté s mezinárodními věřiteli. Informovala o tom agentura DPA.

Řecko před necelým měsícem opustilo záchranný program a nyní by se mělo samo financovat na mezinárodních dluhopisových trzích, jak to činí i jiné státy. "Nedovolíme, aby se Řecko vrátilo do éry deficitů," uvedl podle agentury Reuters premiér. Slíbil nicméně postupné snížení sazby daně ze zisku na 25 procent z nynějších 29 procent i redukci nepopulární daně pro majitele domů.

Řecko od roku 2010 prošlo celkem třemi záchrannými programy, v jejichž rámci získalo od svých evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu (MMF) půjčky v celkové výši téměř 289 miliard eur (7,4 bilionu Kč). Půjčky byly nicméně podmíněny úspornými opatřeními a reformami. Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí. Země také zůstala vysoce zadlužená, její dluh dosahuje 180 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Dnešnímu projevu premiéra Tsiprase na mezinárodním veletrhu v Soluni předcházely protesty proti dohodě o změně názvu Makedonie. Demonstrace v Soluni se podle úřadů zúčastnilo zhruba 15.000 lidí, policie proti demonstrantům použila slzný plyn.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď