Na řecko-turecké hranici roste napětí, EK chce dialog s Ankarou

foto Syrští migranti jsou na poli poblíž města Edirne na turecko-řecké hranici 2. března 2020.

Atény/Ankara - Mezi Ankarou a Aténami se zostřilo napětí kvůli tisícům běženců, kteří se od pátku začali shromažďovat na řecko-turecké hranici poté, co Turecko oznámilo, že už jim nebude bránit v cestě do Evropské unie. Brusel či německá vláda se snaží přimět tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se vrátil k dodržování dohody z roku 2016. V ní slíbil pomoci zastavit migraci do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu. Erdogan dnes obvinil Řecko ze zabití dvou migrantů a také údajně odmítl miliardu eur od EU. Podle komisařky Rady Evropy pro lidská práva panuje na turecko-řecké hranici humanitární krize.

Fotogalerie

Turecký prezident dnes zopakoval, že EU musí Turecku pomoci "sdílet břemeno" a pomoci mu se syrskými migranty, jichž od začátku syrské občanské války uteklo do Turecka na 3,7 milionu. Erdogan vyhrožoval otevřením hranic v minulosti opakovaně a v pátek to udělal bezprostředně po čtvrtečním zabití tří desítek tureckých vojáků v syrské provincii Idlib při náletech syrské armády. Z této oblasti od prosince kvůli bojům utekl k tureckým hranicím podle OSN na milion Syřanů.

"Po otevření hranic nás vyzývali, abychom dveře zavřeli. Ale já jsem jim řekl, je to hotové, konec. Dveře jsou otevřené a teď ponesete svůj díl břemena," prohlásil dnes Erdogan. Dodal, že do Evropy míří statisíce migrantů a brzy to budou miliony. Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že na cestu do EU, tedy k hranicím, se vydalo 117.677 migrantů.

Řecká vláda i kvůli těmto vysokým číslům viní turecké vedení z dezinformací a z kampaně, která podle ní vyvolala "masový organizovaný ilegální pokus o narušení hranic". Dnes turecká média informovala, že řecká policie na hranici zastřelila syrského běžence. Mluvčí řecké vlády poté na twitteru napsal, že video, jímž turecká média dokládají smrt syrského běžence na hranicích, je falešná zpráva.

Na řecko-turecké hranice podle nevládních organizací dorazilo od pátku na 15.000 migrantů. Atény už v pátek zesílily ostrahu hranice a vyslaly tam i armádu. Řecká policie a vojáci při ochraně hranic od pátku několikrát použili slzný plyn i vodní děla. Dnes vláda uvedla, že jen od neděle zastavily řecké bezpečnostní síly téměř 10.000 běženců.

Řecké úřady podle deníku Kathimerini zasílají textové zprávy na mobilní telefony v oblasti hranice s Tureckem, v nichž informují, že zvýšily bezpečnostní opatření v oblasti na maximum. V těchto sms sděleních také varují migranty, aby se nepokoušeli o ilegální přechody.

Podle komisařky Rady Evropy pro lidská práva Dunjy Mijatovičové panuje na řecko-tureckých hranicích humanitární krize. Komisařka vyzvala Turecko, Řecko a další země, aby okamžitě přijaly opatření, jež zabrání dalšímu zhoršování situace. Kromě toho vybídla členské státy Rady Evropy k solidaritě. Mijatovičová dnes mimo jiné kritizovala Řecko kvůli úplnému uzavření hraničních přechodů i Turecko, které podle ní utečence k cestě do Evropy pobízí a do humanitární krize je tak vhání.

Na hranici Turecka s Bulharskem, která navazuje na řecko-tureckou, je podle dnešní zprávy agentury DPA zatím klid. Erdogan dnes obvinil Řecko, že jeho vojáci na společné hranici zabili dva migranty a vážně zranili jednoho dalšího. Na tiskové konferenci po setkání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem rovněž prohlásil, že odmítl miliardu eur, kterou mu na pomoc se zvládáním migrace údajně nabídla Evropská unie. Mluvčí řecké vlády Erdoganův výrok o zabitých migrantech označil za dezinformaci, informovala agentura Reuters.

Poté, co v pátek turecká média hojně informovala o "otevření řecko-tureckých hranic", vzrostly i počty běženců, kteří se do EU snaží dostat přes řecké ostrovy v Egejském moři. Jen od neděle jich tam podle řecké pobřežní stráže připlula tisícovka, z toho 423 na ostrov Lesbos. U jeho břehů ráno pobřežní stráž vylovila z moře 48 migrantů, jejichž člun se převrhl. Jedno dítě ze skupiny ale zemřelo při převozu do nemocnice.

K situaci na řecko-turecké hranici se dnes vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž otevření tureckých hranic do EU nemůže být řešením současné složité situace v Sýrii. Šéfka komise řekla, že unie zahájí s Tureckem intenzivní dialog. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že je zcela nepřijatelné, aby Turecko činilo kroky, které běžence vedou do slepé uličky. Dohoda o migraci mezi unijními zeměmi a Tureckem má být podle Merkelové nadále dodržována.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď