Real i Barcelona vyhrály, hattrick veterána Joaquína

foto Fotbalista Realu Madrid Karim Benzema (uprostřed) obklopen hráči Espaňolu Barcelony v utkání španělské ligy.

Madrid - Fotbalisté Realu Madrid zvítězili v sobotním utkání 16. kola španělské ligy doma nad Espaňolem Barcelona 2:0. Barcelona triumfovala nad Mallorcou 5:2 a zůstala v čele tabulky, třikrát se trefil vítěz Zlatého míče za rok 2019 Lionel Messi. Valencie otočila utkání v Levante a díky dvěma gólům Kevina Gameira vyhrála 4:2. Osmatřicetiletý záložník Betisu Sevilla Joaquín se stal v neděli nejstarším střelcem hattricku ve španělské lize, rozhodl o výhře 3:2 nad Bilbaem.

Hráči "Bílého baletu" nastoupili při příležitosti konference OSN o změnách klimatu, jež se koná v Madridu od pondělí, v zelených dresech. Do vedení se dostali v 37. minutě, když po přihrávce Karima Benzemy do vápna obstřelil stoper Raphaël Varane vyběhnuvšího brankáře. Pojistku přidal jedenáct minut před koncem Benzema, který si ve vápně narazil míč s Federicem Valerdem a z malého vápna skóroval. Francouzský útočník je s 11 góly v čele tabulky střelců.

Espaňol se neprosadil ani v závěru, přestože Real dohrával od 83. minuty bez Ferlanda Mendyho, který po "šlapáku" na polovině hřiště dostal druhou žlutou kartu.

Barcelona ovládla gólovou přestřelku s Mallorcou. Skóre otevřel po sedmi minutách hry Antoine Griezmann, na kterého o deset minut později navázal Messi. "Blaugranas" potvrdili zisk tří bodů dalšími dvěma brankami Messiho, s 12 trefami nejlepšího střelce soutěže, a jedné Luise Suáreze, který má v tomto ročníku La Ligy na kontě osm gólů. Za hosty z Mallorky v průběhu utkání dvakrát snížil Ante Budimir.

Valencie přehrála v souboji týmů ze středu tabulky Levante. O první tři branky utkání se postaral stejný hráč - útočník Levante Marti Roger. Ten nejprve poslal domácí do vedení v 11. minutě střelou z úhlu, o devět minut později navýšil vedení svého týmu z penalty.

Osmadvacetiletý Španěl se ale zapsal i na druhé straně hřiště, když si v nastavení prvního poločasu ve snaze odkopnout míč po rohovém kopu vstřelil vlastní gól.

I díky tomu se Valencii podařilo po přestávce zápas otočit. Slepenými brankami z 57. a 59. minuty se o to z rychlých brejků postaral Gameiro. Po červené kartě pro domácího Elisea Falcona pak potvrdil výhru "Netopýrů" Ferrán Torres.

Reprezentační brankář Tomáš Vaclík ve španělské fotbalové lize jednou inkasoval při remíze Sevilly 1:1 v Pamploně. Sevilla neprohrála už 11 soutěžních utkání.

Třetí tým tabulky poslal do vedení v 11. minutě umístěnou střelou k tyči Munir El Haddadi. Osasuna ale vyrovnala v nastavení prvního poločasu, kdy Chimy Ávila napálil míč kolem Vaclíkovy hlavy pod břevno. Českého brankáře v průběhu utkání dvakrát zachránila branková konstrukce.

Sevilla hrála závěrečnou půlhodinu po vyloučení Oiera přesilovku, k vítězné brance ji ale nevyužila. Andaluský celek ztrácí na vedoucí duo Barcelona, Real Madrid tři body a má odehráno o zápas více.

Osmatřicetiletý záložník Betisu Sevilla Joaquín se stal nejstarším střelcem hattricku ve španělské fotbalové lize. V utkání s Bilbaem rozhodl o výhře 3:2, díky níž si jeho tým připsal v soutěži třetí vítězství za sebou.

Joaquín překonal legendárního střelce Alfreda di Stéfana, který nastřílel tři góly v dresu Realu Madrid naposledy v roce 1964, když mu bylo 37 let a 255 dní. Bývalému španělskému reprezentantovi se to dnes povedlo ve věku 38 let a 140 dní.

K rekordnímu zápisu stačilo Joaquínovi úvodních dvacet minut. Všechny góly dal po levé ruce brankáře Unaie Simona - dvakrát stál na konci rychlého brejku a jednou rozvlnil síť přesným obstřelem.

Baskický celek snížil krátce před pauzou, kdy se z pokutového kopu trefil Iňaki Williams. Naději na vyrovnání dal hostům v 75. minutě parádní ranou z dálky Yuri Berchiche, Bilbao už ale první ligovou porážku po pěti duelech neodvrátilo. V tabulce je šesté, Betis se posunul na jedenácté místo.

Španělská fotbalová liga - 16. kolo:

Sobota: Real Madrid - Espaňol Barcelona 2:0 (37. Varane, 79. Benzema), Granada - Alavés 3:0 (48. Fernández, 58. Soldado z pen., 77. Herrera), Levante - Valencie 2:4 (11. a 20. z pen. Roger - 57. a 59. Gameiro, 45.+3 vlastní Roger, 88. Torres), FC Barcelona - Mallorca 5:2 (17., 41. a 83. Messi, 7. Griezmann, 43. Suárez - 35. a 64. Budimir).

Neděle: Eibar - Getafe 0:1 (67. Ángel), Betis Sevilla - Bilbao 3:2 (2., 11. a 20. Joaquín - 44. Williams z pen., 75. Berchiche), Valladolid - San Sebastian 0:0, Leganés - Vigo 3:2 (15. a 39. Óscar, 55. Rodrigues - 64. Araujo, 81. Aspas), Pamplona - FC Sevilla 1:1 (45.+2 Ávila - 11. El Haddadi).

1. FC Barcelona 15 11 1 3 41:18 34
2. Real Madrid 15 10 4 1 32:11 34
3. FC Sevilla 16 9 4 3 20:15 31
4. San Sebastian 16 8 3 5 26:18 27
5. Getafe 16 7 6 3 24:16 27
6. Bilbao 16 7 5 4 19:12 26
7. Atlético Madrid 16 6 8 2 16:10 26
8. Valencie 16 7 5 4 26:23 26