Soud v korupční kauze vyslechl Ratha a Piláta

foto Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath.

Praha - U Krajského soudu v Praze dnes druhým dnem pokračovalo projednávání druhé části korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Soud vyslechl generálního ředitele stavební společnosti Metrostav Pavla Piláta, mluvit začal i Rath. Oba muži obžalobu z braní úplatků a podplácení v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve Středočeském kraji odmítli. Podle Piláta stojí za jeho trestním stíháním snaha poškodit jeho a Metrostav, podle Ratha vznikl případ na politickou objednávku.

Rath si podle obžaloby spolu s bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Kottovou a jejím manželem Petrem Kottem domlouvali na přelomu let 2011 a 2012 úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Rathovi hrozí až dvanáctileté vězení, v první části kauzy dostal nepravomocně 8,5 roku nepodmíněně.

Piláta a společnosti Metrostav se týkají zakázky na rekonstrukci pavilonu v kolínské oblastní nemocnici a na přestavbu bloku kladenské nemocnice. Za vítězství v tendrech podle žalobce Rathovi a Kottovým sliboval miliony korun. Generální ředitel stavební firmy, kterému za podplácení hrozí až šestiletý pobyt za mřížemi, však tvrdí, že se zakázkami pod 500 milionů neměl nic do činění. Neměl také důvod slibovat deset milionů za zakázku na nemocnici v Kolíně, jak uvádí státní zástupce, protože zisk firmy z rekonstrukce měl být pouze osm milionů.

Rath se dnes dostal ke slovu hned po Pilátovi, hovořil zatím zhruba čtyři hodiny. Zpočátku rozsáhle kritizoval statní zastupitelství. Stejně jako už několikrát dříve upozornil na to, že se případ dostal před trestní senát až po sedmi letech, což považuje ze strany žalobců za účelové. Státní zástupce podal v druhé části kauzy obžalobu v červenci 2016, Krajský soud v Praze ale v lednu následujícího roku případ vrátil policii k došetření kvůli odposlechům, které při vyšetřování pořídila. Soud také nařídil, aby vyšetřovatelé znovu vyslechli některé svědky.

Rath také řekl, že Vrchní státní zastupitelství je podjaté, manipulovalo s případem, a celé ho na politickou objednávku iniciovalo. Výhrady měl bývalý hejtman také ke krajskému soudu a senátu soudkyně Ivy Říhové, která kauzu projednává.

Bývalý politik tvrdí, že do procesu zadávání zakázek nezasahoval. Policisté či žalobci podle něj upravili odposlechy, na nichž je obžaloba založena. Některé důkazy pak prý záměrně nezařadili do spisu. Bývalý politik bude ve své výpovědi pokračovat i ve čtvrtek. Po jednání prohlásil, že jeho řeč "ještě nějakou tu hodinu potrvá". Při minulých jednáních v první části kauzy mluvil souvisle i přes 12 hodin.

V případu čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí, mimo jiné i Pilátův podřízený Jiří Anděl. Před soudem stojí kromě Metrostavu i firmy Aveza, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným v první části kauzy. Obžaloba některých z nich se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

S požadavkem na náhradu škody se k jednání připojil Středočeský kraj, který požaduje tři miliony v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia. Kolínská nemocnice pak požaduje zhruba 254 milionů kvůli zakázkám na nákup a vybavení technologií a rekonstrukci pavilonu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď