Rapper Psy před deseti lety nadchl milovníky popu skladbou Gangnam Style

foto Videoklip Gangnam Style svérázného jihokorejského rappera známého jako PSY.

Soul - Právě před deseti lety pronikl jihokorejský rapper Psy v modrém smokingu, nahladko učesanými vlasy a černými brýlemi na světovou hudební scénu skladbou Gangnam Style. Píseň zahltila hudební pořady a už v září 2012 se vyšplhala na nejvyšší příčky amerického žebříčku Billboard Hot 100. Byla také první, která překonala miliardu zhlédnutí na YouTube.

Do té doby byl Psy známý v Jižní Koreji, Gangnam Style z něj ale udělala světovou hvězdu. Do roka překonal tři rekordy v Guinnessově knize rekordů, vystupoval s Madonnou v newyorské Madison Square Garden a dosáhl úspěchu, o němž se tehdy 35letému Jihokorejci nesnilo, připomněla stanice CNN.

"Den před tím čekáte, jak to dopadne, den potom máte pocit, že je to divoké a šílené," řekl v rozhovoru s CNN v soulském nahrávacím studii P-Nation, které založil roku 2018.

Význam Gangnam Style přesahuje hudební svět, otevřel cestu pro šíření tak zvané korejské vlny, nebo korejsky "hallyu" do světa. Jihokorejská vláda se o podobnou věc snažila od roku 1990 prostřednictvím hudby i médií.

Následujících deset let se stejně jako Psy stali populárními i další jihokorejští umělci. K-popová skupina BTS byla loni nejprodávanější v hudebním světě. Dívčí skupina Blackpink spolupracovala s Lady Gaga i Selenou Gomezovou.

Podle Kju Tchak Ia z Masonovy univerzity v Jižní Koreji jdou tyto skupiny v Psyových stopách a dokázaly pomocí videí získat fanoušky na celém světě. "Bez hitu Gangnam Style by nebylo BTS ani Blackpink," řekl.

"(Psy) prorazil K-popu cestu v USA a usnadnil kariéru BTS," řekl člen této skupiny Suga. Uznání je vzájemné. "Je to neuvěřitelný výkon. Tleskám jim celou svou bytostí. BTS je už šest nebo sedm let vystavena tlaku, který jsem já zažíval v roce 2012," řekl Psy.

V rozhovoru mluvil i o stinné stránce své slávy. Cestování a vystoupení "vyčerpávají a zanechávají prázdno v duši", řekl hudebník. Psy už úspěch Gangnam Style nikdy nezopakoval, ale deset let si udržel svůj jedinečný hudební a taneční styl a způsob, jak bavit lidi. Od roku 2012 vydal tři alba obsahující taneční hity stejně jako klidnější rytmické balady připomínají jeho začátky. Společnost P-Nation využívá k podpoře budoucí generace jihokorejských umělců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď