Rakušan: Vnitro chce sjednotit přístup orgánů k incidentům, jako byla šibenice

foto Demonstrace iniciativy Chcípl PES proti schválení vládní novely pandemického zákona Sněmovnou, 25. ledna 2022 na Malostranském náměstí v Praze.

Praha - Odborníci ministerstva vnitra navrhnou kroky, jak by se dal sjednotit přístup příslušných orgánů k incidentům, jako byla šibenice na úterní demonstraci proti pandemickému zákonu na Malostranském náměstí v Praze. Na svém blogu to dnes uvedl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Hnutí Chcípl PES, které protest svolalo, se od instalace makety distancovalo.

Na protestu se objevila mimo jiné dřevěná maketa šibenice s nápisem "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". Policisté takovou formu protestu jako protiprávní nehodnotí. Makety šibenic se objevily už při některých demonstracích v minulosti, ani v těchto případech je policie nehodnotila jako přestupek.

"Odborníci na našem ministerstvu úterní šibeniční exces detailně vyhodnocují a následně navrhnou konkrétní kroky, jak sjednotit přístup příslušných orgánů k takovýmto incidentům. A prosím, není to tak, že bychom chtěli omezit svobodu slova a shromažďování. To v žádném případě," uvedl Rakušan. Má ale za důležité, aby se společnost uměla bránit extremistům, kteří překračují hranici civilizovaného světa.

Nového policejního prezidenta chce Rakušan požádat, aby do priorit své koncepce zahrnul boj s trestnou činností z nenávisti. "A to jak v reálném světě, tak i v tom virtuálním, on-linovém," dodal.

Šibenici na náměstí považuje za symbolický vrchol hlubšího problému. "Pandemie nenávisti totiž bují zejména v internetovém prostoru a na sociálních sítích," poznamenal. Vnitro připravuje plán, jak rozpoznávat překroucené informace, které mnohdy neúmyslně živí společenskou nenávist, doplnil. "Jak se účinně bránit úmyslně šířeným dezinformacím, které nás všechny cíleně rozdělují. A znevěrohodňují obecné pravdy i důvěru v instituce státu," napsal.

Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob v úterý uvedl, že nápis na šibenici nemá se svobodou slova nic společného, neboť představuje výhrůžku smrtí. Proto se obrátil na Rakušana, aby se těmito projevy zabýval. Připojila se k němu i předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž by takovéto projevy měli odsoudit poslanci koalice i opozice.

Rakušan v souvislosti se šibenicí tehdy na twitteru uvedl, že Česko je svobodná země a každý může projevovat názor. "Naše země ale také musí být pro všechny občany bezpečná, nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Opravdu chtějí autoři šibenice někoho pověsit? A za co? Za zradu čeho? Za přisluhování komu? Může být majitel šibenice konkrétnější?" napsal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď