Krajské koalice dnes vznikly ve třech regionech

foto V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení 7. října 2020 uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Na snímku (zleva) Jiří Kulhánek (ODS) Jan Schiller (ANO) a Jiří Řehák (Spojenci pro kraj) hovoří s novináři po jednání. Zcela vlevo je redaktorka ČTK Radka Fialová.

Praha - Čtyři dny po krajských volbách jsou dohodnuté koalice v deseti ze 13 krajů. Dnes k nim přibyla Vysočina, Ústecký a Zlínský kraj. Dohoda se asi protáhne v Olomouckém kraji, v krajích Karlovarském a Plzeňském povolební vyjednávání uvázla. Krajské volby vyhrálo v deseti krajích hnutí ANO doposud získalo tři hejtmany. Premiér Babiš doufá ve spolupráci s hejtmany, i když většina nebude za ANO.

Memorandum o spolupráci dnes uzavřeli představitelé stran v Ústeckém kraji. Na severu Čech bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů, hejtmanem má být Jan Schiller (ANO).

Povolební vyjednávání pokročila také na Vysočině. Uskupení ODS a Starostů se tam dohodlo s Piráty, lidovci, ČSSD a Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED). Strany začnou připravovat znění koaliční smlouvy. Pokud se jim podaří dosáhnout dohody, bude vítězné ANO v opozici.

Memorandum o dohodě na koalici podepsali večer i ve Zlínském kraji. Vítězné ANO tam hodlá vládnout s Piráty, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu bude mít koalice 24 ze 45 křesel. V čele kraje by měl stanout krajský volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.

V Libereckém kraji se už v úterý dohodlo na koalici vítězné hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) s Piráty a ODS. Do konce příštího týdne chtějí partneři připravit koaliční dohodu a programové prohlášení. Hejtmanem zřejmě bude už třetí volební období Martin Půta z SLK.

Otevřený konec má zatím vyjednávání v Karlovarském a Plzeňském kraji. V Karlovarském kraji odmítla Česká pirátská strana nabídku ANO na koaliční spolupráci. Piráti chtějí dál jednat o možné koalici v trojbloku STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj (VOK). V kraji tak bude pokračovat hledání varianty většinové koalice, o kterou se pokouší na jedné straně ANO s ODS a na druhé straně trojblok STAN, Piráti a VOK.

Prakticky jistá je naopak koalice v jižních a středních Čechách, kde vítězné ANO skončí v opozici. V jihočeském kraji se na vládě dohodla ODS s ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09 a Jihočechy. Hejtmanem bude občanský demokrat Martin Kuba. Ve Středočeském kraji se na složení nové krajské rady dohodli Starostové, ODS, Piráti a Spojenci pro Středočeský kraj. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková.

Jasno je i na východě Čech. Na vedení Královéhradeckého kraje se v pondělí předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS, která v regionu volby vyhrála. V Pardubickém kraji v pondělí podepsali memorandum o politickém uspořádání zástupci uskupení 3PK s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN.

Na Moravě dospělo zatím nejdál povolební vyjednávání v Moravskoslezském kraji, kde v úterý podepsalo vítězné ANO koaliční dohodu s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a ČSSD. Koalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu převahu 46 hlasů. Hejtmanem bude znovu Ivo Vondrák z ANO. V opozici zůstanou Piráti, SPD a komunisté.

V Olomouckém kraji chtějí s ODS vytvořit koalici Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Obešli by tím vítězné ANO. Občanští demokraté budou po dalším vyjednávacím kole své pozice probírat znovu na regionální radě v pátek. Dnes se sešli znovu s Piráty a STAN, ve čtvrtek bude ODS jednat se Spojenci. V případě dohody by tyto tři strany měly získat v 55členném zastupitelstvu 32 křesel.

Babiš doufá ve spolupráci s hejtmany, i když většina nebude za ANO

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš doufá ve spolupráci s novými hejtmany, i když většina bude z opozice. V rozhovoru pro Rádio Z dnes uvedl, že do koaličních jednání v krajích zasahuje příkaz opozičních centrál obejít ANO.

"Údajně mají jasný příkaz obejít ANO, je to příprava na sněmovní volby," řekl a doplnil, že ho to mrzí, protože programově má ANO se stranami mnoho společného.

"Většina hejtmanů bude z opozice, uvidíme, zda s námi budou spolupracovat," konstatoval. Doplnil, že vláda v posledních letech investovala do oprav silnic nižších tříd, které jsou ve správě regionů, a zaplatila v krajích i ochranné pomůcky či odměny záchranářů a pracovníků v sociálních službách za práci v době koronaviru. Babiš zopakoval, že vázla komunikace mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví, což má vyřešit vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) jako šéf Ústředního krizového štábu.

Kraje nyní zastupuje v krizovém štábu i vládní radě pro zdravotní rizika hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). ČTK v úterý řekl, že nové hejtmany svolá k jednání Asociace krajů, až budou ustavena zastupitelstva a noví hejtmani zvoleni. Předpokládá, že se tak stane nejdřív v listopadu. Asociace si pak zvolí nové vedení.

Zatím je po krajských volbách zřejmě rozhodnuto, kdo povede kraj, v devíti regionech. Hnutí ANO, které letošní volby vyhrálo v deseti ze 13 regionů, má zatím jisté dva hejtmany. V čele Moravskoslezského kraje stane opět Ivo Vondrák (ANO), koaliční dohodu podepsali zástupci koalice v úterý, v Ústeckém kraji dnes uzavřelo ANO memorandum s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Hejtmana by mohlo mít hnutí ANO ještě v Plzeňském, Zlínském a Karlovarském kraji, kde se o možných koalicích stále jedná. V Pardubickém, Jihočeském a v Jihomoravském kraji a na Vysočině sice ANO zvítězilo, ale obešly ho další strany, které utvořily koalice bez ANO. Koalice jsou dohodnuté také ve třech krajích, kde hnutí ANO nevyhrálo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď