Rakovina prsu – nápověda k léčbě plné cizích slov

foto Mamograf - vyšetření prsu - ilustrační foto.

Při biologické léčbě rakoviny prsu používají lékaři často mnoho výrazů, kterým laik nerozumí. Názvy nových léků mohou dokonce připomínat moderní zaříkávadlo. Pojďme si některé pojmy vysvětlit, aby se komunikace lékař – pacient alespoň trochu zjednodušila.

Jazykolam v podobě léků

Terapie biologiky je založena na tom, že ničí rakovinné buňky, zatímco ty zdravé ponechává nedotčené. Využívá se přitom přirozené schopnosti imunitního systému našeho těla útočit na cizí, nezdravé či pozměněné buňky. Nejčastěji užívanými léky při léčbě rakoviny prsu jsou tyto:

Trastuzumab – jde o protilátku útočící na rakovinné buňky nesoucí gen HER2. Pokud mají buňky tento gen, je jejich povrch pozměněn tak, že jej herceptin pozná a zaútočí. Odhaduje se přitom, že až u  čtvrtiny všech rakovin prsu je gen HER2 přítomen. Pokud se nález diagnostikuje ve stadiu, kdy už je někde po těle metastáza, používá se trastuzumab v kombinaci s chemoterapií.

Pertuzumab – další monoklonální protilátka schválená k léčbě HER2 pozitivní rakoviny prsu s metastázami. Může se používat v kombinaci s trastuzumabem a chemoterapií.

Lapatimib – tento lék se nasazuje tehdy, kdy již trastuzumab u HER2 pozitivního nádoru není účinný. Často jde o kombinaci s léky kapecitabinem, cetrozolem nebo opět s trastuzumabem.

Na čem vědci pracují

Inhibitory angiogeneze – jedná se o protilátky, které zabraňují růstu nových cév. Tím brání nádoru, aby rostl, odříznou ho tak totiž od přísunu kyslíku a živin. Jediný takto zkoušený lék, bevacizumab, se ale již nepoužívá, protože jeho nežádoucí účinky představovaly větší riziko než benefit z léčby.

Inhibitory přenašečů signálů – nádorové buňky se mezi sebou dorozumívají pomocí jednoduchých chemických signálů, které jim například dávají pokyny k dělení. Pokud by se podařilo přenos těchto informaci zablokovat, buňky by se nedělily a nádor by nerostl. Efektivita nových léčiv na této bázi se zatím zkoumá.

Ptejte se!

Lékaři často jako by hovořili cizím jazykem. Zčásti za to může "profesionální deformace", ale mnozí prostě považují řadu cizích slov za součást všeobecných znalostí. Nebojte se svého lekaře naučit mluvit srozumitelně. Proste ho, aby to zkusil říct jednoduššími slovy či pomocí nějakého přirovnání. Máte právo rozumět svojí léčbě.  

http://www.cilena-lecba.cz/

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 13. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď