Rakouský kancléř je proti, aby jeho země přijímala další Afghánce

foto Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz

Vídeň - Rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítá ve své zemi poskytnout ochranu dalším afghánským uprchlíkům navzdory tomu, že moc v Afghánistánu převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Poukázal na to, že v devítimilionovém Rakousku už nyní žije přes 40.000 Afghánců. To je podle něj druhé největší číslo v přepočtu na obyvatele v Evropské unii. Kurz svůj postoj vyjádřil v rozhovoru s televizí Puls 4, která ho celý odvysílá dnes večer.

"Nejsem názoru, že bychom měli v Rakousku přijmout více lidí, nýbrž právě naopak," řekl Kurz v rozhovoru, z něhož předem cituje agentura DPA. Přijetí dalších Afghánců Kurz důrazně odmítl. "To za mého kancléřství nenastane," prohlásil politik lidové strany (ÖVP). Kromě toho poukázal na "obzvlášť obtížnou integraci" Afghánců. "Přijímat lidi, které pak nelze integrovat, to je obrovský problém pro nás jako zemi," řekl šéf rakouské vlády.

Podle Kurze je nesporné, že Tálibán je krutý a životní podmínky v Afghánistánu strašné. Proto se vyslovil pro to, aby mezinárodní společenství učinilo vše pro zlepšení situace v krizové zemi. Rakousko si však podle něj musí také přiznat, že mnohé je v cizích rukou. "Není všechno v naší moci," zdůraznil Kurz.

Kurz zopakoval rakouský návrh, aby se uprchlým Afgháncům pomáhalo v sousedních zemích Afghánistánu. Zvlášť přitom vyzdvihl Turkmenistán a Uzbekistán. Evropská unie by podle Kurze měla země v regionu v tomto ohledu podpořit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď