Rakouský exprezident: EU má problémy, ale není k ní alternativa

foto Ilustrační foto - Bývalý rakouský prezident Heinz Fischer vystoupil 10. října v Praze v závěru 21. ročníku mezinárodní konference Forum 2000.

Praha - Evropská unie se sice potýká s problémy a je třeba pracovat na jejich řešení, k její existenci jako takové ale není alternativa. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekl bývalý rakouský prezident Heinz Fischer. Podotkl také, že s ohledem na turbulence ve světě v Rakousku roste podpora členství v EU.

Rakouský exprezident řekl, že EU se potýká s řadou problémů. Nacionalismus, který se v jednotlivých zemích liší a někde má pravicové a jinde levicové zabarvení, podle něj nabývá na síle. Není také jasné, jakým směrem se bude unie ubírat. Dříve představené scénáře předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera nedávají podle Fischera jednoznačný obrázek o budoucnosti.

"Máme hodně práce s věcmi, na jejichž zlepšení musíme pracovat. Jsem ale proti všem skupinám, které předstírají, že existuje něco lepšího než evropská integrace," řekl. Model evropské solidarity a spolupráce se podle něj osvědčil a je úspěšný. Devětasedmdesátiletý Fischer zdůraznil, že jako dítě druhé světové války to dokáže dobře posoudit.

Bývalý rakouský prezident také cítí, že v jeho zemi roste podpora evropského směřování. Podle něj k tomu přispěla i zvýšená nejistota, kterou vyvolalo loňské zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států a loňské rozhodnutí Britů odejít z EU. "Lidé mají pocit, že je třeba držet se v nejisté době pohromadě," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď