Rakouskou vládu čeká rekonstrukce, ohrožen je i kancléř Kurz

foto Rakouský kancléř Sebastian Kurz

Vídeň - Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes na žádost lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze odvolal z funkce ministra vnitra Herberta Kickla ze strany svobodných (FPÖ). Vládu opouštějí i zbývající ministři FPÖ. Zřejmě již ve středu je nahradí odborníci, kteří spolu s lidoveckými členy kabinetu dovedou zemi k zářijovým předčasným volbám. Kancléřský úřad ale Kurz pro přechodné období nemá jistý, opozice mu chce vyslovit nedůvěru, což by zřejmě vyústilo v úřednickou vládu.

Vicekancléř Heinz-Christian Strache (FPÖ), jehož korupční aféra rakouskou vládní krizi rozpoutala a který svůj odchod ohlásil o víkendu, požádal prezidenta o uvolnění z funkce písemně v pondělí. Vedle Stracheho a Kickla opouštějí kabinet i další ministři z FPÖ, kteří mají rezorty obrany, infrastruktury a sociálních věcí. Výjimkou je ministryně zahraničí Karin Kneisslová, která FPÖ zastupuje v kabinetu jako nestranička.

Strache rezignoval kvůli zveřejnění videa, které zachycuje, jak před volbami v roce 2017 hovoří s údajnou příbuznou ruského oligarchy o možném nezákonném financování strany a o přidělování zakázek výměnou za volební pomoc. Kickl byl v té době v FPÖ zodpovědný za finance a podle Kurze není možné, aby během vyšetřování skandálu stál v čele ministerstva vnitra.

Kurz přislíbil ještě dnes navrhnout Van der Bellenovi nové ministry. Prezident mezitím večer vystoupil s projevem k národu, ve kterém se omluvil za současný obraz země. Veřejnost zároveň vyzval, aby se od politiky neodvracela a zúčastnila se v neděli voleb do Evropského parlamentu.

Zda Kurzův doplněný kabinet alpskou republiku skutečně dovede až k volbám, jasné není. V pondělí bude parlamentu jednat o návrhu menší opoziční strany Jetzt vyslovit kancléři nedůvěru.

Proti hlasování o vyslovení nedůvěry Kurzovi se dnes po setkání s Van der Bellenem vyslovila s poukazem na potřebu stability předsedkyně opoziční liberální strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová. Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ), která je největší opoziční silou, dala najevo, že vyslovení nedůvěry Kurzovi pro ni není prioritou a že by dala přednost tomu, aby kancléř odešel dobrovolně a v Rakousku vznikla úřednická vláda.

Postoj FPÖ zatím jasný není, ačkoli Kickl dnes řekl, že strana návrh na vyslovení nedůvěry podpoří. Později ale FPÖ vydala prohlášení, že se ještě nerozhodla, jak bude postupovat.

Video se Strachem, které v pátek zveřejnila německá média, nadále vyvolává otázky, kdo ho natočil, proč se na veřejnost dostalo až teď, krátce před volbami do Evropského parlamentu, a zda nyní již bývalý vicekancléř byl kvůli němu vydírán. Tyto otázky si klade i předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, který v minulosti zastával posty ministra financí a vnitra. Během pondělní diskuze na gymnáziu ve Freiburgu prohlásil, že video nese znaky práce tajných služeb.

Někdejší poslanec rakouských svobodných Johann Gudenus, který se kontroverzní schůzky s údajnou Ruskou spolu se Strachem zúčastnil, dnes v rozhovoru s APA řekl, že se obává zveřejnění dalšího kompromitujícího materiálu o sobě. Dodal, že v roce 2017, kdy se setkání na španělském ostrově Ibiza konalo, procházel vnitřní krizí, byl vyčerpaný a příliš pil. Strachemu, jeho rodině i straně se Gudenus omluvil, že schůzku pomáhal zorganizovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď