Rakousko nepřijme globální pakt OSN o migraci

foto Ilustrační foto - Rakouský kancléř Sebastian Kurz

Vídeň - Rakousko nepodepíše globální pakt OSN o migraci, který bude v prosinci oficiálně přijat v Marrákeši. Rakouský kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Heinz-Christian Strache to podle agentury APA uvedli před dnešním zasedáním vlády. Text nezávazné dohody byl v září 2016 přijat 193 členy Organizace spojených národů. Od dokumentu, který má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, loni odstoupily Spojené státy.

Jako důvod rakouské neúčasti na paktu uvedli Kurz se Strachem zásadní obsahové výhrady. Podle nich ujednání nepomáhá řešit migrační otázky, ohrožuje rakouskou suverenitu ve věcech migrační politiky a stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Z těchto důvodů Vídeň do Marrákeše nepošle své zástupce, aby dokument podepsali.

"Jsou tu některé body, na které nahlížíme kriticky a kde se obáváme ohrožení naší národní suverenity," prohlásil lidovecký (ÖVP) kancléř Kurz. Jako příklad uvedl návrhy, které by mohly omezit činnost bezpečnostních úřadů při vyhošťování migrantů, nebo také myšlenky, které by mohly směřovat ke stírání rozdílů mezi legální a ilegální migrací a mezi pracovní migrací a právem na azyl. "To odmítáme," zdůraznil Kurz podle agentury APA.

"Část obsahu jde zcela proti našemu postoji, který je i ve vládním programu," doplnil šéfa vlády Strache, který je zároveň předsedou protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). "Migrace není a nemůže být lidským právem," pokračoval vicekancléř. "Nemůže se stávat, že někdo dostane právo na migraci kvůli klimatu nebo chudobě," dodal Strache.

Po jednání vlády, která odstoupení od migračního paktu schválila, Strache ještě prohlásil, že Rakousko v této věci zaujalo "roli předjezdce". Strache předpokládá, že příkladu Vídně nyní budou následovat i další státy. Námitky podle něj vyjádřily Polsko, Itálie či Japonsko.

Rozhodnutí vlády ostře odsoudili politici z opoziční sociální demokracie (SPÖ), Zelených a liberální strany NEOS. Podle APA hovoří o dně rakouské zahraniční politiky a zpochybňování mezinárodního pořádku.

Europoslanec za SPÖ Josef Weidenholzer Kurzovi a Strachemu vyčetl, že dále ohrožují pověst Rakouska jakožto zprostředkovatele. Podle Weidenholzera je to nezodpovědné a zcela nehodné země, která předsedá EU.

Europoslanec za stranu Zelených Michel Reimon poznamenal, že opuštěním migračního paktu je Rakousko "nejen součástí reakčního východního bloku, ale i jeho vůdcem".

Kurz předpokládá, že k migračnímu paktu se nepřipojí i další státy. Dnes také vyslovil domněnku, že mnoho států se sice připojí, ale nakonec se nebude držet jeho cílů.

Negativně se k paktu staví i Polsko s Maďarskem. Česká republika, která patří společně s Budapeští a Varšavou k hlasitým kritikům migrační politiky Evropské unie a k odpůrcům přijímání migrantů, své stanovisko k dohodě vyjádří až na prosincové konferenci. Podle prohlášení českého ministerstva zahraničí ale vláda nebude souhlasit s nelegální migrací.

Politování nad rozhodnutím Vídně vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Je mi to velmi líto," řekl Juncker rakouské rozhlasové stanici Ö1. V souvislosti s tím pak zopakoval svůj požadavek, aby EU v zahraničněpolitických otázkách rozhodovala kvalifikovanou většinou.

Podle Junckera je nerozumné, že EU v této zásadní otázce týkající se budoucnosti nedokáže hovořit jedním hlasem. "Ale budeme se s rakouskými přáteli v příštích týdnech ještě bavit," zdůraznil šéf unijní exekutivy.

Mluvčí komise v Bruselu zdůraznila, že migrace je globální výzvou, která vyžaduje globální odpovědnost. Rakousko přitom podle ní dosud k tématu migrace přistupovalo velmi konstruktivně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 21. září 2019

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď