Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze

foto Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz

Vídeň - Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce (WKStA) požádalo parlament, aby zbavil imunity bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Ten v sobotu z postu předsedy vlády odstoupil v důsledku korupční aféry, nově je šéfem poslaneckého klubu lidové strany (ÖVP) v Národní radě.

Parlament musí o vydání Kurze rozhodnout na některé z příštích schůzí. Do té doby prokuratura vyšetřování Kurzova případu přeruší, uvedla agentura DPA. Parlamentní klub ÖVP ve čtvrtek uvedl, že žádost vyšetřovatelů podporuje a má radost, že přišla tak rychle. Bude podle něj brzy možné vyvrátit obvinění vznesená proti 35letému politikovi.

Kurz čelí vyšetřování kvůli podezření z křivé výpovědi před parlamentním výborem zabývajícím se aférou Ibiza z roku 2019. Vyšetřován je také v souvislosti s podezřením ze zpronevěry, uplácení a úplatnosti: nejbližší kolegové Kurze v roce 2016 údajně pomáhali tomuto politikovi v kariérním postupu tím, že objednávali průzkumy veřejného mínění a články v jeho prospěch. Platilo za ně ministerstvo financí. Všech deset dotčených obvinění popírá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď