Rakouské soudy čelí bombovým hrozbám, úřady je spojují s islamisty a Ukrajinou

foto Rakousko - vlajka - ilustrační foto.

Vídeň - Několik rakouských soudů či židovská obec ve Vídni dnes obdržely oznámení o bombových hrozbách. Úřady to dávají do souvislosti s procesem s radikální islamisty i válkou na Ukrajině, informovala agentura APA s odvoláním na ministerstvo vnitra.

"Potvrzujeme, že v ranních hodinách 27. června 2022 obdržely písemné výhrůžky soudy ve Vídni, Štýrském Hradci a Sankt Pöltenu, jakož i IKG (židovská obec) ve Vídni a vídeňské MA56 (školy)," uvedl mluvčí ministerstva vnitra. "Důvodem budou zřejmě aktuální soudní řízení či policejní akce proti osobám, které lze přiřadit k islamistické scéně," dodal.

Ve výhružných dopisech se zmiňuje také téma války na Ukrajině a antisemitismu. Bomby jsou podle autorů výhrůžek "pomstou za Vaši pomoc Ukrajině" i "zabíjení našich bratrů z Čečenska". Nálože měly vybuchnout "v 9:00", kvůli čemuž se soudy musely dočasně vyklidit. První pyrotechnické prohlídky existenci jakýchkoliv výbušných zařízení nepotvrdily.

Vyšetřování případu podle ministra Gerharda Karnera vnitra převzala rakouská tajná služba DNS.

Soud ve Štýrském Hradci dnes zahájil další fázi procesu se čtyřmi údajnými džihádisty. Obžalovaný je v něm kazatel, který čelí obvinění, že naváděl islamisty, aby odjeli do Sýrie a připojili se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Rozsudek byl již dvakrát částečně zrušen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď