Rakouský exkancléř Kurz se úplně stahuje z politiky, chce se věnovat rodině

foto Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz na brífinku ve Vídni 2. prosince 2021.

Vídeň - Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se úplně stahuje z politiky. Chce se věnovat rodině, oznámil 35letý politik na brífinku ve Vídni. V čele vládních lidovců (ÖVP) má politika vyšetřovaného policií kvůli podezření z úplatkářství nahradit ministr vnitra Karl Nehammer. Ten by podle rakouských médií mohl stanout také v čele celé vlády, kde by po krátké době nahradil Alexandera Schallenberga. Ten se stal kancléřem teprve v říjnu a dnes oznámil, že dá funkci k dispozici, jakmile si ÖVP vybere nového šéfa. Odchod z politiky dnes oznámil také rakouský ministr financí Gernot Blümel (ÖVP).

"Bylo mi velkou ctí sloužit deset let republice," uvedl v asi 20minutovém vyjádření Kurz, který doufá, že přispěl k tomu, aby se Rakousko "posunulo alespoň o kousek kupředu správným směrem". Za všechny zkušenosti z vysokých politických funkcí, které sbíral už od 25 let, je podle svých slov nesmírně vděčný.

Dodal, že k odchodu z politiky ho přiměly zejména dva faktory. Jednak narození syna, které podle něj překonalo vše, co do té doby zažil. A jednak úbytek nadšení pro politiku, který pociťoval zejména v posledních týdnech a měsících. Dal ho do souvislosti s policejním vyšetřováním, kterému nyní čelí. Má kvůli němu i tlaku opozice a médií pocit, že je "loven".

Právě kvůli vyšetřování vídeňský rodák 9. října oznámil odchod z čela vlády. Státní zastupitelství ho i několik nejbližších kolegů vyšetřuje pro podezření, že v roce 2016 nechali za více než milion eur (přes 25 milionů korun) z peněz daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch.To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády.

Kurz dnes obvinění znovu odmítl. "Těším se na den, i když to může trvat roky, kdy budu moci u soudu prokázat, že obvinění jsou bezdůvodná," poznamenal. "Nejsem ani svatý, ani zločinec," uvedl. Připustil, že se v politice samozřejmě dopustil chyb, ale vždy se prý snažil dělat to nejlepší.

Rozhodnutí Kurze dnes s "velkým respektem" přijal vicekancléř za koaliční Zelené Werner Kogler. "Na začátku roku jsem řekl, že Kurz musí pryč, teď je pryč," poznamenal naopak šéf opozičních Svobodných Herbert Kickl, podle něhož exkancléř neustál zvyšující se tlak. Podobně to vidí i předsedkyně taktéž opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Pamela-Rendiová-Wagnerová, podle níž se takový krok dal čekat.

V čele rakouské vlády Kurze 11. října nahradil dosavadní ministr zahraničí Schallenberg. Dnes se potvrdily i spekulace tisku, že dvaapadesátiletý Schallenberg ve funkci brzy skončí. Schallenberg sám totiž v podvečer oznámil, že dá úřad kancléře k dispozici, "jakmile budou uvnitř strany nastaveny výhybky" pro její další směřování.

"Není mým úmyslem a nikdy nebylo mým cílem převzít funkci spolkového předsedy nové lidové strany. Jsem přesvědčen, že oba úřady - šéfa vlády a předsedy podle hlasů nejsilnější strany Rakouska - by měly být urychleně opět sjednoceny v jedněch rukou," uvedl Schallenberg v písemném prohlášení.

Schallenberg zdůraznil, že byl ochoten převzít úřad kancléře v náročné době pro vládu i stranu. Ve svém prohlášení neupřesnil, zda se opět vrátí na ministerstvo zahraničí. Kurzovi za rozhodnutí vzdát se všech politických funkcí vyjádřil "velký respekt".

Odchod z rakouské politiky dnes ohlásil také ministr financí Blümel. "Rozhodl jsem se opustit politiku," oznámil na sociálních sítích. Činí tak prý hlavně pro svou rodinu, která byla kvůli jeho politické činnosti opakovaně konfrontována s výhrůžkami smrtí. Ke konečnému rozhodnutí přispělo i odstoupení Kurze, připustil Blümel, jenž je exkancléřovým blízkým spojencem a čelí obvinění v korupční kauze loterijní společnosti Casinos Austria.

Podle rakouských deníků by mohl v čele lidovců i vlády stanout devětačtyřicetiletý ministr vnitra Nehammer. Pozorovatelé poukazují na to, že aktuální změny jen potvrzují, v jak slabé kondici se nyní Rakouská lidová strana nachází. Volby by teď podle průzkumů vyhrála SPÖ.

Kurz stál v čele rakouské vlády dvakrát. Nejprve od prosince 2017 do května 2019, kdy jeho lidovci byli koalici s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Vláda se ale rozpadla kvůli skandálu tehdejšího šéfa Svobodných Heinze-Christiana Stracheho. Podruhé se Kurz, který byl v obou případech nejmladším premiérem světa, do čela kabinetu dostal v lednu 2020. Tehdy koalici sestavil se Zelenými, kteří nakonec kvůli vyšetřování začali tlačit na jeho odchod.

Za budoucí hvězdu rakouské politiky byl Kurz považován už od roku 2013, kdy se jako teprve sedmadvacetiletý stal ministrem zahraničí. Několik skandálů ale jeho politickou kariéru - alespoň prozatím - předčasně ukončilo. O své profesní budoucnosti chce Kurz rozhodnout během příštího roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď