Radůza vydá živé album se SOČR a je nominovaná na Audioknihu roku

foto Ilustrační foto - Písničkářka Radůza na snímku z 19. února 2019.

Praha - Písničkářka Radůza letošní rok věnuje vedle pravidelného koncertování i vydání alba, které bude záznamem jejího koncertu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR). Pro rozhlasové symfoniky napsala na objednávku dílo Anita, jehož tématem je osud Anity Garibaldiové, manželky sjednotitele Itálie. Za hudební pohádku Uhlíř, princ a drak byla Radůza nominovaná na Audioknihu roku. Tyto ceny vybírá odborná porota a začátkem května výsledky vyhlašuje Asociace vydavatelů audioknih. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.

Spolu s vypravěčkou příběhu Radůzou si v pohádce, která byla původně napsána jako divadelní hra, zahráli a zazpívali mladí herci. Roli princezny Vendulky se zhostila Anna Fialová, komornou Otylku ztvárnila Lucie Polišenská, Radúz Mácha se zhostil role hodného prince Kryšpína, Igor Orozovič svým charakteristickým hlasem promlouvá jako odvážný a současně ironický uhlíř a Jiří Suchý z Tábora se představil ve dvojroli krále a draka.

"Spolupráce s herci z Národního divadla byla úžasná. Všichni byli skvěle připravení, podávali naprosto soustředěné a dokonalé výkony. Jejich interpretace dala příběhu nový význam, což jako autorka vnímám. Postavám dokázali vtisknout nadsázku i humor, který nejde přejít s vážnou tváří, a z toho mám velkou radost," uvedla Radůza.

Skladatelka Radůza, která loni převzala zlatou desku za půlmilionový prodej své nahrávky Muž s bílým psem, připomněla osud Anity Garibaldiové, manželky vlasteneckého vůdce, revolucionáře a sjednotitele Itálie, před dvěma lety koncertem v pražském Foru Karlín. Příběh zpracovala jako propojení hudby, zpěvu, mluveného slova a tanečního doprovodu. SOČR dirigoval Jan Kučera. V roli vypravěče vystoupil Miloš Stránský. Radůzu vedle členů SOČR doprovodil kytarista Josef Štěpánek a bubeník Miloslav Dvořáček.

Písničkářka, kterou pro vystupování objevila Zuzana Navarová, zahájí 18. února v pražské Malostranské besedě koncertní turné. Do 21. května vystoupí například v Divadle J. K. Tyla v Třeboni, v ostravské Heligonce či Mahenově divadle v Brně.

Debutové album Andělové z nebe vydala Radůza v roce 2001. Na kontě má vedle osmi řadových alb také pohádku pro děti o Mourince a Lojzíkovi a několik divadelních scénářů. Získala tři výroční ceny Akademie populární hudby Anděl a její desky se bez velké reklamy dostaly na přední místa prodejních žebříčků. O jejím vztahu k oficiálním oceněním svědčí fakt, že jednu sošku Anděla dala do aukce v Českém rozhlasu, která přispěla na onkologii. Další se dostal do aukce pro autistické děti a třetí se objevil v aukci u Anny Geislerové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď