Rada vyzývá vládu,aby zajistila peníze na místa v MŠ pro dvouleté

foto Děti si hrají v mateřské školce. Ilustrační foto.

Praha - Rada vlády pro rovnost žen a mužů vyzvala kabinet, aby zajistil dostatek peněz pro mateřské školy na místa pro dvouleté děti i na personál. Doporučila vládě také to, aby do svého programového prohlášení zařadil i opatření na podporu rovných šancí a podmínek pro obě pohlaví. Rada, kterou nově řídí ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), to uvedla na vládním webu.

Babišova vláda v demisi má dnes projednávat poslaneckou novelu školského zákona, kterou inicioval poslanec ODS Václav Klaus mladší. Norma má mimo jiné zrušit povinnost školek od roku 2020 garantovat místa dvouletým dětem. Rada ministry a ministryně v demisi proto vyzvala, aby návrh zákona nepodpořili a naopak školkám na místa pro dvouleté děti a na personál zajistili dost peněz. Kabinet by měl podle rady poskytnout obcím, které školky provozují, také návod případného postupu.

Rada také doporučila, aby nová vláda do svého programového prohlášení zařadila jako jednu ze svých priorit opatření na podporu rovných šancí pro muže a ženy. Zmínila například přijetí zákona o zálohovaném výživném, ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí, kroky ke slaďování práce a rodiny či opatření v porodnictví.

Rada pro rovnost žen a mužů patří mezi vládní poradní sbory. Vznikla v roce 2001.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 15:00 30°C

Celá předpověď