Řada odborníků kritizuje chybějící částky v návrhu úsporného tarifu

foto Ilustrační foto - Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na archivním snímku ze 17. března 2022 v Praze.

Praha - Řada odborníků kritizuje, že v návrhu úsporného tarifu na energie chybějí konkrétní částky. Podle některých to odráží váhání vlády, zda nezvýšit už letošní podporu. Kvůli chybějícím částkám nemohou domácnosti ani investoři plánovat, míní experti. Podle ekologů je absurdní, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje doplnit částky až při jednání vlády. Zveřejněný návrh předložený ministerstvem v příloze obsahuje u konkrétních částek podpory pouze prázdné řádky.

"Nepředložení konkrétních částek podpory zřejmě reflektuje váhání, zda nakonec na poslední chvíli o něco nezvýšit příspěvek připadající už na tento kalendářní rok 2022. Úmysl ministerstva financí vyplatit v roce 2022 pouze čtvrtinu celkové podpory a zbytek nechat až na rok 2023 vzbudil totiž všeobecné zklamání," řekl dnes ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Ministerstvo financí si podle něj spíše prosadí svůj minimalistický přístup. "Což je myslím škoda a neodpovídá to současné kritické situaci pro odběratele," dodal Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). MPO navrhuje letos rozdělit mezi domácnosti více než deset miliard korun jako první část pomoci. Dalších 30 miliard Kč navrhuje rozdělit na začátku příštího roku.

Předložený návrh kritizuje ekologické Hnutí Duha. "Pár týdnů do topné sezony a ministr (průmyslu Jozef) Síkela (za STAN) dál napíná miliony lidí, kteří neví, zda utáhnou účty za energie. Předložení prázdného formuláře úsporných tarifů bez toho nejdůležitějšího - částek, kterým stát lidem pomůže - aby jej vyplnili ministři na vládě, je absurdní postup, který jsem ještě neviděl. Ministerstvo má předkládat odborně podložené návrhy k odborným připomínkám ostatních resortů a expertů," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

"Bez částek podpory jsme se nedozvěděli v podstatě nic nového. Investoři stále nemohou plánovat, zemědělství, průmysl a služby stále nemohou s dobrým svědomím uzavírat smlouvy. Stát dnes potvrdil, že úsporný tarif se má týkat pouze domácností. Ani ty však stále nevědí, kolik županů nakoupit. Ekonomové pak nemohou stále odhadovat, nakolik plošnost výdajů posílí inflaci," řekl analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka nepředstavují chybějící částky velký problém, značí ale porodní bolesti úsporného tarifu. "Rámcové částky byly nicméně stanoveny a na konkrétní pomoc máme stále čas si počkat na jednání vlády. Podle mého názoru je důležité, že se rýsuje konkrétní návrh, jak pomoci domácnostem s energetickou krizí. Na druhou stranu má plán mnohé nedostatky, včetně spíše plošné než konkrétní pomoci potřebným. Takže chudším rodinám s vysokou spotřebou příliš nepomůže a bohatší rodiny s nižší spotřebou pomoc ani nemusí zaznamenat," uvedl Tyleček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď