Cenu Václava Havla letos získal ruský opoziční politik Kara-Murza

foto Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza (na snímku z 27. února 2021).

Štrasburk - Cenu Václava Havla za rok 2022 získal ruský opoziční politik a publicista Vladimir Kara-Murza, informovala agentura AFP. Ocenění uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Vladimir Kara-Murza býval koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil někdejší nejbohatší Rus a později vězeň režimu Vladimira Putina Michail Chodorkovskij. Byl rovněž blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního vůdce Borise Němcova. Kara-Murzu minulý týden ruské úřady obvinily z vlastizrady, zároveň je ve vazbě kvůli obvinění z diskreditace ruské armády.

Kara-Murza dnes získal výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun). Jejím první laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki, který minulý týden dostal Nobelovu cenu za mír. Loni ocenění získala přední představitelka běloruské opozice, vězněná Maryja Kalesnikavová.

Nominováni byli letos tři kandidáti. Mezi dalšími oceněnými je sdružení lidskoprávních organizací Duhová koalice, která v Maďarsku bojuje za práva příslušníků skupiny LGBT+, která zahrnuje mimo jiné lesby, gaye, bisexuály či transgenderové a nebinární osoby. Diplom převzali i zástupci koalice ukrajinských organizací V pět hodin ráno (Pjata ranku), která se snaží najít, shromáždit a uchovat důkazy o možných ruských válečných zločinech a porušování lidských práv na Ukrajině. Země od února čelí ruské invazi.

"Vladimira Kara-Murzu znám a obdivuji jako neohroženého bojovníka za lidská práva, svobodu a demokracii tváří v tvář despocii a násilí. Ačkoliv se ho Putinův režim dvakrát pokusil otrávit, od dubna tohoto roku ho vězní pro jeho veřejný odpor vůči agresi proti Ukrajině a minulý týden ho obvinil z velezrady, Vladimir neslevuje ze svých ideálů, které ztělesňují lidštější tvář a potenciálně i lepší budoucnost Ruska. Nedovedu si představit lepšího laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva v této vypjaté době,“ uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla.

Cena byla slavnostně udělena na zahajovací schůzi podzimního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE). Knihovna Václava Havla na počest laureáta uspořádá mezinárodní konferenci, která je naplánována na 12. října v Pražské křižovatce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď