Rada ČT zvolila předsedu a schválila nižší odměnu Dvořákovi

foto Generální ředitel České televize Petr Dvořák na tiskové konferenci 1. srpna 2019.

Praha - Novým předsedou Rady České televize (ČT) se na příští dva roky stal mediální odborník René Kühn. Rada na dnešním zasedání rovněž rozhodla o tom, že generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák získá za loňský rok bonus ve výši dvou třetin roční mzdy, tedy zhruba 1,6 milionu korun. Loni dostal Dvořák bonus v nesnížené výši 2,4 milionu Kč, stejně postupovala rada i v předchozích letech. Důvodem snížení je podle radních horší komunikace s radou o přípravě rozpočtu na letošní rok.

Nová radní Hana Lipovská navrhovala bonus Dvořákovi vůbec neudělit, mimo jiné kvůli poklesu sledovanosti programů ČT nebo ekonomicky nevyrovnanému hospodaření televize, která čerpala z fondu koncesionářských poplatků. Pro nulový bonus hlasovali čtyři radní. Odměnu ve výši dvou třetin roční mzdy podpořilo osm z 15 členů.

Devětačtyřicetiletý Kühn nahradil v čele Rady ČT Jana Bednáře, kterému vypršelo členství. Kühn je členem rady od roku 2011, v minulosti byl opakovaně jejím místopředsedou. Po celou svou profesní kariéru pracuje v marketingu a public relations. Působí rovněž jako externí poradce na ministerstvu kultury. Místopředsedy rady byli zvoleni historik a vysokoškolský pedagog Daniel Váňa (58) a novinář Pavel Matocha (47), který v druhém kole volby porazil bývalého kanoistu Martina Doktora. Doplnili již dříve zvoleného Jaroslava Dědiče.

Kühn se chce v radě zasadit o etický přístup a vedení věcné diskuse. Za důležitou pokládá také otevřenost a komunikaci vůči veřejnosti. V nejbližším období Radu ČT čeká jednání o hospodaření s cílem zachovat rozsah veřejné služby, řekl.

Rada, která má 15 členů, dnes jednala podruhé v novém složení, kdy poslední tři volná místa obsadili Lipovská, Matocha a moderátor Lubomír Veselý známý pod jménem Luboš Xaver Veselý. Dvořák dříve v souvislosti s volbou nových členů rady upozornil na stupňující se tlak na nezávislost ČT.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu. Česká televize loni hospodařila s náklady a výnosy 6,47 miliardy Kč, což bylo zhruba o 80 milionů Kč méně než v roce 2018. Proti rozpočtu ušetřila 205 milionů korun.

V loňském roce se ČT i přes pokles o 0,14 procentního bodu na 29,99 procenta stala nejsledovanější českou stanicí, její vysílání každý týden oslovilo průměrně 74 procent populace. Nejvyšší podíl na sledovanosti měl tradičně hlavní program ČT1 s 16,54 procenta. Jde o nejlepší výsledek ČT1 za posledních šest let. Celková hodnota spokojenosti s pořady České televize meziročně vzrostla o jeden procentní bod na 83 procent. Index důvěryhodnosti České televize dosáhl v roce 2019 hodnoty 63 procent.

Sněmovna bude zřejmě na červencové schůzi doplňovat Radu Českého rozhlasu (ČRo). O dvě místa se bude ucházet šestice kandidátů, kterou dnes vybral sněmovní volební výbor. Ze 16 kandidátů uspěl například bývalý radní Ivan Vodochodský, neuspěla naopak bývalá předsedkyně rady Hana Dohnálková. V dnešní volbě byli vedle Vodochodského úspěšní ředitel výstaviště v Lysé nad Labem Ondřej Matouš, pracovník CERGE-EI René Levínský, scenárista Josef Nerušil, bývalá poslankyně TOP 09 Nina Nováková a historik Jaroslav Šebek.

Český rozhlas loni vykázal zisk 9,6 milionu korun, což je o 29,8 milionu meziročně méně. Výnosy vzrostly o 31 milionů Kč na 2,295 miliardy Kč. Proti původně vyrovnanému rozpočtu veřejnoprávní instituce zvýšila výnosy o 4,2 milionu korun a snížila náklady o 5,4 milionu na 2,285 miliardy. Uvádí to výroční zpráva, kterou dnes schválila Rada ČRo. Dokument ještě bude schvalovat Poslanecká sněmovna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď