Putinovy preference ve velkých městech nečekaně klesly

foto Předvolební billboard ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva - Předvolební preference ruského prezidenta Vladimira Putina v únoru ve velkých městech, kde žije čtvrtina ruských voličů, nečekaně klesly. Podle průzkumu státní sociologické společnosti VCIOM by stávající hlavu státu volilo ve městech s více než jedním milionem obyvatel méně než 60 procent voličů, napsal dnes ruský deník Vedomosti.

Prezidentské volby se mají v Rusku konat 18. března. Putin se o post prezidenta uchází již počtvrté a o jeho výhře není prakticky pochyb. Předvolební průzkumy mu dříve v prvním kole voleb přisuzovaly až 70 procent hlasů.

Z průzkumu agentury VCIOM vyplývá, že v Moskvě a Petrohradu klesly minulý měsíc Putinovy preference až o 12 procentních bodů, tedy z 69,7 procenta v lednu na 57,1 procenta v únoru. Podobný vývoj sledují sociologové od konce minulého roku i v ostatních městech s více než milionem obyvatel, ale i ve městech, kde žije 100.000 až 500.000 lidí.

Ve velkých městech zároveň roste počet nerozhodnutých voličů a zvyšují se preference sedmapadesátiletého Pavla Grudinina, který jako nestraník kandiduje za komunistickou stranu. Toho do volebního klání navrhl "věčně druhý" předseda ruských komunistů Gennadij Zjuganov poté, co v letošních volbách kandidovat odmítl.

Velká města také podle sociologů bojují s nízkou volební účastí. "Ve větších městech mají faktor strachu a vládní tlak menší dopady. Kromě toho obyvatelé zde mají větší nároky, přístup k více zdrojům informací a jsou více kritičtí k vládním orgánům," uvedl šéf agentury VCIOM Valerij Fjodorov.

Podle zdroje listu z kanceláře prezidenta dosáhne volební účast ve městech s více než milionem obyvatel něco málo přes 50 procent. "Očekáváme, že volební účast bude v nejlepším případě dosahovat 55 až 60 procent, pro Putina bude hlasovat 50 až 65 procent voličů v závislosti na regionu," cituje list svého spolupracovníka.

Rozdíly mezi volební účastí v regionech a velkých městech mohou podle jiného zdroje Vedomosti dosahovat až 20 procent. Obvykle přijde v regionech k volebním urnám o deset až 12 procent více lidí než ve městech, dodává.

Podle politologa Andreje Koljadina se obyvatelé měst obecně staví ke vládním kandidátům více skepticky, i když jde o Putina. "Ve městech jsou více zpolitizovaní voliči, mají méně problémů se zajištění si živobytí a jsou méně závislí na vládě," uvedl expert.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď