Putin hodiny odpovídal novinářům, ohledně dcer se odpovědi vyhnul

foto Ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Vladimir Putin dnes vyzval Kyjev k přímému jednání s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Ruský prezident to považuje za cestu k řešení konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal na 13.000 životů. Při tiskové konferenci trvající skoro čtyři a půl hodiny přitom Putin znovu popřel, že by separatistům k ovládnutí části ruskojazyčného Donbasu pomáhala ruská vojska.

V reakci na desítky dotazů týkajících se domácích i zahraničních témat se prezident vyhnul přímé odpovědi na otázku zpravodajské stanice BBC týkající se úspěšného podnikání Jekatěriny Tichonovové a Marii Voroncovové, které jsou považovány za Putinovy dcery z jeho prvního manželství. Šéf Kremlu mimo jiné pogratuloval britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, že dokázal lépe než soupeři vycítit náladu společnosti a vyhrát parlamentní volby, což otevírá cestu k brexitu. Zapochyboval také o úspěšnosti amerických demokratů dosáhnout pádu prezidenta Donalda Trumpa cestou ústavní žaloby a ohradil se proti přirovnávání Sovětského svazu k nacistickému Německu.

"Je potřebný přímý dialog (mezi Kyjevem a vedením povstaleckých republik v Donbasu), který chybí," zdůraznil Putin. "Hlavní problém tkví v tom, že chybí přání vyřešit tento problém v dialogu s lidmi," prohlásil. Spor podle něj nelze vyřešit zbraněmi a také jej znepokojuje zmínka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o přehodnocení mírových dohod z Minsku. "Pak celá situace může uvíznout ve slepé uličce," varoval.

"Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu," prohlásil ruský prezident v souvislosti se zářijovou rezolucí Evropského parlamentu, podle které druhá světová válka začala v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení. Připomněl, že paktu Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939 předcházela mnichovská dohoda o rozbití Československa, kterou s Hitlerem v září 1938 podepsali premiéři Británie, Francie a Itálie. Připustil, že pakt Molotov-Ribbentrop obsahoval i tajnou dohodu o rozdělení Polska, zdůraznil ale, že samo Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa.

Putin také upozornil, že Spojené státy dosud neodpověděly na ruské návrhy ohledně prodloužení dohody o omezení strategických útočných zbraní (START), bez níž podle Moskvy už ve světě nic nebude bránit rozpoutání závodů ve zbrojení. "Jsme až do konce roku připraveni prostě vzít a prodloužit stávající dohodu," řekl Putin. Její platnost vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let.

Putin také ujišťoval, že Moskva se snaží dospět s Kyjevem k dohodě o tranzitu a dodávkách ruského zemního plyn. "Věřím, že se domluvíme. Jsme na cestě k této dohodě," řekl. Stávající dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší na konci roku.

Značnou část tiskové konference zabraly dotazy na ruská témata, často i regionální či místní, anebo zaměřená na sovětskou minulost. Hodně otázek se týkalo chabého růstu příjmů, nízkých platů a boje s chudobou vůbec, přičemž prezident opakovaně ujišťoval, že situace se zlepšuje a že bude lépe. Na stesky, že líp bylo za Sovětského svazu, Putin odpovídal, že Rusové mohou být hrdi na dílo předků, ale že Sovětský svaz musel obilí draze dovážet, zatímco dnešní Rusko je jedním z největších světových vývozců. Ruské zdravotnictví je přece v zásadě bezplatné, reagoval na výzvu novinářky, aby se alespoň děti mohly léčit zdarma, bez známostí a bez privilegií. "Vyvážíme naše léky do 90 zemí světa! To dřív nebylo," uvedl prezident v odpovědi na dotaz, proč v lékárnách nejsou životně důležité preparáty.

"Putin na každé tiskové konferenci říká, že chápe, že Rusko má velké problémy. Ale ani domácí, ani zahraniční politika země se pod jeho vedením nemění," poznamenal server Newsru.com a dnešní setkání hlavy státu s novináři označil za "velkou politickou show".

Pro Putina šlo v pořadí o patnáctou "velkou" tiskovou konferenci od příchodu k moci v roce 2000. Na tu letošní se podle listu Kommersant akreditoval rekordní počet novinářů - 1895. Loni jich bylo 1702.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 24. února 2020

Očekáváme v 13:00 8°C

Celá předpověď