Putin: Vláda v Kyjevě je nelegitimní režim, k moci se dostal po převratu

foto Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku, 7. září 2022.

Vladivostok (Rusko) - Vláda v Kyjevě je nelegitimní režim, který se k moci dostal po převratu v roce 2014, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku. Podle ruských agentur také odmítl obvinění, že by Rusko porušovalo mezinárodní právo.

Rusko 24. února napadlo Ukrajinu, rozsáhlou invazi ale označuje za speciální vojenskou operaci. Západ reagoval uvalením četných protiruských sankcí.

Putin odmítl hodnotit, zda je výše tresu pro novináře Safronova spravedlivá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes odmítl hodnotit, zda je výše tresu pro novináře Ivana Safronova spravedlivá. Šéf Kremlu uvedl, že nezná dostatečné podrobnosti k případu, aby se mohl vyjádřit. Soud v Moskvě v pondělí poslal Safronova, který byl obžalován kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, za vlastizradu na 22 let do vězení se zvýšenou ostrahou. O Putinově projevu na ekonomickém fóru ve Vladivostoku informovala agentura Interfax.

Safronov od počátku jakoukoliv vinu odmítá, proti verdiktu se odvolal. Zdůrazňuje, že ačkoliv byl i poradcem ruské vesmírné agentury Roskosmos, věnoval se jen žurnalistice a neměl přístup ke státním tajemstvím. Soud mu vyměřil i pokutu 500.000 rublů (asi 204.000 korun). Lidskoprávní organizace výši trestu označily za "bezprecedentní".

"Nevím, jestli je to spravedlivé, pokud jde o trest, který dostal za to, co udělal. Pokud se zdá, že trest je nepřiměřený a příliš přísný, může státní zástupce vždy vznést námitky a advokáti odsouzeného mohou vždy předložit příslušné dokumenty vyššímu soudu," uvedl dnes Putin podle Interfaxu.

Vysoký trest pro Safronova - vyšší než ruské soudy obvykle udělují za vraždy - je považován za úder na ruská média v souvislosti se zesíleným tlakem Kremlu na svobodu slova od únorové invaze na Ukrajinu, uvedl Reuters.

Safronova zatkla v červenci 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba tvrdí, že novináře v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. Safronov podle FSB předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán a tyto informace by prý státy NATO mohly použít proti bezpečnosti Ruska.

Podle Putina má vítězství Trussové k demokratičnosti daleko

Způsob, jakým Británie vybírá své lídry, má k demokratičnosti daleko. Na hospodářském fóru ve Vladivostoku to dnes podle agentury Reuters poznamenal ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti se zvolením Liz Trussové do čela Konzervativní strany a její následným úterním nástupem do čela britské vlády.

Dosavadní ministryně zahraničí v čele vlády vystřídala Borise Johnsona, který patřil mezi nejvýraznější podporovatele Ukrajiny čelící pod února ruské vojenské agresi. Moskva už předtím naznačila, že od nové šéfky vlády neočekává zlepšení britsko-ruských vztahů a Trussové zazlívá údajné protiruské postoje.

Nová premiérka vzešla z vnitrostranického hlasování konzervativců, kteří jí dali přednost před druhým finálním uchazečem, exministrem financí Rishim Sunakem.

Putin dnes ve svém prvním veřejném komentáři ke jmenování nové britské premiérky poukázal na skutečnost, že byla vybrána hlasy členů Konzervativní strany, nikoli celou zemí. "Lidé Velké Británie se v tomto případě nepodílí na změně vlády. Vládnoucí elity mají své dohody," řekl dlouholetý šéf Kremlu.

"Známe postoj toryů (konzervativců) k těmto otázkám, včetně vztahů s Ruskem. Je jejich věc, jak chtějí budovat vztahy s Ruskou federací," odpověděl dnes Putin na otázku ohledně perspektivy vztahů s Británií.

"Naší věcí je bránit naše zájmy a to budeme důsledně činit, o tom ať nikdo nepochybuje," zdůraznil podle Reuters ruský prezident.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď