Putin v rozhovoru pro NBC odmítl, že by nařídil likvidaci Navalného

foto Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou televizi NBC.

Washington/Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin odmítl, že by nařídil likvidaci svého hlavního kritika v Rusku Alexeje Navalného, který je nyní vězněn. Šéf Kremlu to uvedl v rozhovoru, který poskytl americké televizní stanici NBC. "U nás něco takového nemáme ve zvyku - někoho zabíjet," odpověděl Putin na otázku moderátora, zda vydal rozkaz zabít Navalného.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Opozičník připisuje svou otravu Putinovi a tajné službě FSB, což Moskva popírá. V únoru ruský soud Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.

Ruský prezident vyloučil, že by Navalnyj měl ve vězení jiné podmínky než ostatní trestanci. "Uplatňují se vůči němu stejná opatření jako vůči ostatním. Nejsou v ničem horší než ve vztahu k jiným, kteří jsou ve vězení," uvedl Putin.

Prezident v rozhovoru mimo jiné také potvrdil, že Rusko je připravené zvážit výměnu vězňů se Spojenými státy. Poznamenal přitom, že v USA je nyní vězněno mnohem více Rusů než Američanů v Rusku. "Vím, že jsou odsouzeni občané USA, kteří jsou ve vězení. Pokud to ale porovnáme s počtem Rusů, kteří jsou v amerických věznicích, pak jsou tato čísla nesrovnatelná," řekl ruský vůdce.

Moderátor NBC v této souvislosti konkrétně zmínil bývalé příslušníky americké námořní pěchoty Paula Whelana, odsouzeného v Rusku za špionáž, a Trevora Reeda, vězněného za údajné ohrožení života dvou moskevských policistů. Putin přímo nezmínil, zda by se možná výměna vězňů týkala právě těchto dvou Američanů.

Šéf Kremlu v interview rovněž odmítl veškerá obviňování Ruska. "Obviňují nás ze všeho možného: ze zasahování do voleb, z kybernetických útoků a tak dále. Ale ani jednou se neobtěžovali předložit důkazy. Jsou to prostě nepodložená obvinění," řekl prezident. Přitom nevyloučil, že západní zpravodajské služby, včetně amerických, mohou v kybernetické sféře provádět aktivity namířené proti Rusku. "Nebojím se toho, ale nevylučuji, že se tak může dít," poznamenal nejvyšší ruský představitel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď