Rusko, Írán a Turecko se nedomluvily na klidu zbraní v Idlibu

foto Zleva ruský prezident Vladimir Putin, íránský prezident Hasan Rúhání a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na schůzce o situaci v Sýrii, která se 7. září 2018 uskutečnila v Teheránu.

Teherán - Prezidenti Turecka, Íránu a Ruska se podle agentury Reuters nedomluvili na klidu zbraní v severozápadní syrské provincii Idlib, kterou ovládají odpůrci syrské vlády a kde obzvlášť dominantní skupinu tvoří teroristická organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS), označovaná jako syrská Al-Káida. Vojenská ofenziva v oblasti by podle OSN byla humanitární katastrofou pro desetitisíce civilistů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání ve společném prohlášení po své dnešní schůzce v Teheránu uvedli, že konflikt v Sýrii lze vyřešit pouze prostřednictvím politického procesu a jednání, nikoli vojensky. Doplnili, že další jednání se bude konat v Rusku.

Zatímco letouny syrské armády a jejího spojence Ruska dnes ráno Idlib bombardovaly, Putin a Rúhání se v Teheránu postavili proti výzvě Erdogana vyhlásit v Idlibu klid zbraní.

Turecký prezident dal najevo obavy z příchodu uprchlíků z Idlibu do Turecka a zdůraznil, že Turecko už pro ně nemá kapacitu.

Putin oponoval, že vyhlášení klidu zbraní v Idlibu by bylo bezvýznamné, jelikož by se netýkalo islamistických skupin, které Damašek a jeho spojenci označují za teroristy. Rúhání zdůraznil, že vláda v Damašku musí dostat zpět pod kontrolu celou Sýrii.

Idlib je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády a ofenziva Damašku by tak mohla být rozhodující bitvou syrské války.

Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i islamistickým skupinám, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky, upozorňuje Reuters.

Erdogan uvedl, že summit bude úspěšný, pokud bude domluveno příměří v Idlibu. Putin reagoval slovy: "Faktem je, že tady u jednacího stolu nejsou žádní zástupci ozbrojené opozice. A navíc tu nejsou zástupci fronty An-Nusra, Islámského státu či syrské armády... Ve své podstatě má turecký prezident pravdu. Bylo by to dobré, ale nemůžu za ně mluvit a už vůbec nemohu říci, že teroristi... přestanou střílet, používat drony či bomby".

V závěrečném komuniké se trojice prezidentů zavázala, že bude usilovat o zničení teroristů z Islámského státu, fronty An-Nusra a dalších skupin napojených na Al-Káidu. Doplnili ale, že jsou jiné ozbrojené opoziční skupiny, které by se mohly připojit k případné dohodě o klidu zbraní. V prohlášení rovněž stojí, že mezinárodní společenství a OSN by měly posílit humanitární pomoc Sýrii a přispět tak k vytvoření podmínek pro bezpečný návrat syrských uprchlíků.

Putin se setkal také s íránským nejvyšším duchovním ajatolláhem Alím Chameneím. Ten mu podle íránské agentury Fars řekl, že Rusko a Írán mohou spolupracovat na zkrocení Spojených států, které označil za "hrozbu pro lidstvo".

Syrský prezident Asad nebyl v Teheránu přímo zastoupen, nebyli tam ale ani představitelé OSN a Západu.

K jednání o Idlibu se sešla Rada bezpečnosti OSN. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že bojovníci v provincii by měli dostat ultimátum pro stažení z oblastí obývaných civilisty. Doplnil, že by se měly vytvořit trasy pro ty, kdo budou chtít z Idlibu dobrovolně odejít. Po skončení jednání ale několik diplomatů vyjádřilo pochybnosti, zda lze únikové trasy zřídit, protože syrská vláda nerozlišuje mezi teroristickými skupinami a ozbrojenými oponenty prezidenta Asada.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že v Idlibu působí "40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50.000 lidí". Skupina An-Nusra hlásící se k síti Al-Káida má podle něj 16.000 členů a ty skupiny, jež "jsou připraveny dohodnout se o příměří, čítají 13.000 lidí". Zástupce Sýrie Bašár Džaafarí sdělil, že jeho vláda počítá s evakuací civilistů z bojových zón.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď