Putin se zastavil v Rakousku na svatbu tamní šéfky diplomacie

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) gratuluje ke sňatku rakouské ministryni zahraničí Karin Kneisslové.

Vídeň - Ruský prezident Vladimir Putin dnes odpoledne na skok navštívil Rakousko, aby se zastavil na svatbě tamní ministryně zahraničí, 53leté Karin Kneisslové. Po jeho přistání ve Štýrském Hradci byl uzavřen příjezd na letiště i dálnice A9, informovala agentura APA. V alpské republice se šéf Kremlu krátce zdržel na cestě do Německa, kde se večer setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Na letišti ve Štýrském Hradci (Grazu) dnes podle APA přistály dva ruské vládní letouny. Krátce po přistání druhého z nich z letiště vyjela dlouhá kolona limuzín a dodávek doprovázená vozidly s modrými majáčky a policejním vrtulníkem.

Podle serveru Standard.de Putin předal nevěstě, která ho čekala před vchodem do hostince Tscheppe v obci Gamlitz na jihu Štýrska, kytici. Novomanželům pak pronesl přípitek v němčině. Pětašedesátiletý politik s Kneisslovou na terase podniku také tancoval. Krátce po prezidentovi přijel i sbor donských kozáků, který ruský prezident přivezl s sebou a který zazpíval snoubencům serenádu.

"Byla to pěkná cesta," řekl Putin před jednáním s Merkelovou. "Byla to soukromá návštěva," dodal před novináři.

Podle agentury Reuters není nic známo o tom, že by Kneisslová, která je odbornicí na Blízký východ, ovládá několik jazyků a není členkou žádné politické strany, měla zvlášť úzké vztahy s Putinem. Do ministerské funkce ale byla nominována krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která má dohodu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko.

Kneisslová se dnes provdala za 54letého experta na energetiku Wolfganga Meilingera. Svatba se konala v hostinci uprostřed vinic. Mezi zhruba stovkou hostů byl i rakouský kancléř Sebastian Kurz a šéf koaliční FPÖ Heinz-Christian Strache.

Ten dnes nadšeně prohlásil, že se Kneisslová ujala role "budovatelky mostů". Podle něho mezinárodní pozornost, kterou vzbudila Putinova návštěva, přináší neocenitelnou publicitu. "Nemůže existovat lepší reklama pro Rakousko, jeho nádhernou přírodu, krajinu snů a skutečnou pohostinnost," zdůraznil.

Rakouská opozice přítomnost prominentního ruského hosta na svatbě ministryně ostře kritizovala a mluví o provokaci a ostudě pro Rakousko. Jörg Leichtfried z opozičních sociálních demokratů tweetoval, že nynější rakouské předsednictví v Evropské unii se tak ocitlo v obzvláště delikátní situaci vzhledem k napětí mezi Putinem a Západem. Upozornil, nakolik je tímto způsobem symbolické a škodlivé si předcházet ruského prezidenta.

Rakousko nenásledovalo příklad ostatních členů EU, které se připojily k Británii a USA a vyhostily několik ruských diplomatů poté, co Londýn obvinil Moskvu z odpovědnosti za přiotrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Moskva to popírá.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl ruským zpravodajským agenturám, že Moskva odmítá jakoukoli kritiku ohledně Putinovy účasti na svatbě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 23. února 2019

Očekáváme v 23:00 -4°C

Celá předpověď