Putin: Rusko bude pokračovat v dodávkách plynu na světové trhy

foto Stanice plynovodu Volovec na Ukrajině na snímku ze 7. října 2015.

Moskva/Dauhá - Rusko bude pokračovat v nepřetržitých dodávkách zemního plynu na světové trhy. V dopise pro energetickou konferenci v katarském městě Dauhá to uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Jeho vyjádření přichází v době, kdy se západní země chystají zavést proti Rusku sankce kvůli situaci na východě Ukrajiny, informovala dnes agentura Reuters.

Rusko je největším dodavatelem plynu do Evropy a napětí kolem Ukrajiny vyvolalo obavy z přerušení dodávek. Před možným přerušením dodávek plynu z Ruska v neděli varoval také český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ruský prezident v pondělí podepsal výnosy, kterými uznal nezávislost separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky ve východoukrajinském Donbasu. Zároveň nařídil ruské armádě, aby na jejich území zahájila "misi k zajištění míru".

Západní země postup Moskvy odsuzují a plánují nové sankce vůči Rusku. Německo již dříve signalizovalo, že je v případě útoku na Ukrajinu připraveno do sankcí proti Rusku zahrnout i německo-ruský plynovod Nord Stream 2.

Ceny zemního plynu v Evropě se po událostech na východě Ukrajiny zvyšují. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v březnu dnes krátce po 11:00 SEČ vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku proti pondělí nárůst o téměř pět procent na 76 eur (zhruba 1860 Kč) za megawatthodinu (MWh). Je ale daleko pod maximy z loňského podzimu, kdy vystoupila nad 170 eur za MWh.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď