Putin při schůzce s Lukašenkem opět kritizoval USA a Západ

foto Zprava ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. 15. září 2023.

Soči (Rusko) - Ukrajina široce využívá kazetovou munici dodanou ze Spojených států, uvedl ruský prezident Vladimir Putin na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči. Obvinil v této souvislosti USA, že ukrajinským prostřednictvím dělají něco, co samy pokládají za zločin.

USA ani Ukrajina a Rusko úmluvu, která užívání tohoto typu střeliva zakazuje, nepodepsaly. Ruská vojska, která před více než 18 měsíci vpadla do sousední země, podle věrohodných důkazů používají kazetovou munici také.

"Je jedna země, která se považuje za výjimečnou. Jsou to Spojené státy," řekl dnes Putin na úvod svého jednání s Lukašenkem. "Dokonce i to, co samy pokládají za zločin, samy sobě povolují dělat. Vždyť USA používají kazetovou munici. V daném případě tak činí rukama Ukrajinců," prohlásil podle agentury TASS.

Podle mezinárodních organizací, včetně OSN, existují důvěryhodné důkazy o tom, že ruská vojska kazetovou munici používají od prvního dne agrese proti Ukrajině. Zakrátko tuto munici použili podle západních médií i Ukrajinci. Ti nově používají i munici dodanou ze Spojených států. Mnohé země se zavázaly kazetovou munici nepoužívat kvůli ohrožení, které může představovat pro civilní obyvatelstvo.

Lukašenko se podle agentury Interfax při schůzce s Putinem zmínil o možné třístranné spolupráci Ruska, Běloruska a KLDR, jejíž vůdce Kim Čong-un je na několikadenní návštěvě Ruska a se šéfem Kremlu se setkal na kosmodromu Vostočnyj. "Bylo milé vás vidět s ... Kim Čong-unem na kosmodromu Vostočnyj," citoval Lukašenka list Kommersant. "Myslím, že můžeme popřemýšlet o spolupráci třeba ve třech - Severní Korea, Rusko ... Myslím, že kousek práce se najde i pro Bělorusko," doplnil běloruský lídr.

Kim Čong-un dnes navštívil ruské město Komsomolsk na Amuru na východě země a tamní letecký závod, kde se vyrábějí stíhačky. V sobotu má na programu návštěvu Vladivostoku. Do Ruska se vydal poprvé od roku 2019. Naproti tomu Lukašenko, jehož běloruský autoritativní režim závisí na podpoře Ruska, letos s Putinem jednal už posedmé, podotkla agentura AP.

Ruský prezident, který v únoru loňského roku zavelel k agresivní válce proti Ukrajině, dnes Lukašenkovi mimo jiné řekl, že Rusko na rozdíl od USA a Západu nikoho neohrožuje. "Pokud jde o provokování, vyostřování situace, vytváření hrozeb vůči komukoliv - to my nikoho neohrožujeme. Největší hrozby, které nyní ve světě vznikají, vytvářejí vládnoucí elity (na Západě)," prohlásil Putin, který rozpoutal nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď