Putin před schůzkou s Abbásem telefonoval s Trumpem

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a jeho americký protějšek Donald Trump na kombinovaném snímku.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin při dnešní schůzce s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Moskvě uvedl, že právě telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, a to i o urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Abbás podle agentury TASS odvětil, že Palestina kvůli počínání Washingtonu nebude spolupracovat s USA.

Rusko patří ke kritikům Trumpova rozhodnutí přestěhovat americké velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, na který si činí nárok obě strany sporu. Putin při prosincové návštěvě v Káhiře a Ankaře opakovaně varoval, že Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za metropoli Izraele povede k destabilizaci situace na Blízkém východě. Zároveň ale vyzval k "okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma".

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Kreml uvedl, že Trump během telefonického rozhovoru vyjádřil Putinovi soustrast v souvislosti s leteckou katastrofou u Moskvy, kde se zřítilo letadlo An-148 se 71 lidmi na palubě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď