Putin podle svého mluvčího neplánuje jednání s vedením ČR

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti se zhoršením rusko-českých vztahů neplánuje jednání s českým vedením. Řekl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle jeho vyjádření se Česká republika svými nepředvídatelnými akcemi, destruktivními pro vztahy s Ruskem, chce podobat Spojeným státům, informovala agentura TASS.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.

"Toto chování Prahy samozřejmě považujeme za naprosto neopodstatněné, destruktivní z hlediska dvoustranných vztahů. Považujeme takovou linii Prahy za prostou zdravého rozumu. Všechno to vypadá jako pokus podobat se v nepředvídatelných a agresivních akcích svým starším soudruhům v zámoří," citoval TASS Peskova.

Obvinění o účasti ruských tajných služeb na explozích ve Vrběticích jsou podle Putinova mluvčího "samozřejmě pobuřující". Jde podle něj o "prázdná, nepodložená obvinění našich českých oponentů", jež nelze "chápat ani analyzovat".

„Takováto zcela absurdní obvinění nejsou důvodem k nějaké analýze," reagoval Peskov na otázku, zda Moskva analyzovala české tvrzení, že do incidentu mohli být zapleteni ruští občané s doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Záporně také odpověděl na doplňující otázku, zda bude ověřena skutečnost překročení hranice těmito ruskými občany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď