Putin podle Peskova podrobnosti o své kandidatuře oznámí později

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin oznámí až později, zda bude v prezidentských volbách kandidovat sám nebo s podporou strany Jednotné Rusko. V Moskvě to dnes řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Není podle něj zatím ani známo, kdo povede jeho volební štáb. Zatím prý žádný neexistuje.

Putin oznámil svou kandidaturu ve středu v Nižním Novgorodě. "Ano, budu kandidovat na prezidenta," řekl při setkání s pracovníky automobilky GAZ. Volby se budou konat příští rok v březnu, volební kampaň má ústřední volební komise odstartovat v několika příštích dnech.

Peskov potvrdil všeobecně uznávaný fakt, že dosavadní prezident je ve volbách vysokým favoritem. "Vnímá přirozeně parametry svého volebního programu jasněji než kdokoli jiný," řekl mluvčí. "Kandidovat budou kromě něj i jiní, ale šance má samozřejmě nejvyšší Putin. Taková úroveň lidové podpory je pro ostatní kandidáty nedostupná," dodal Peskov. V průzkumech veřejného mínění se obliba prezidenta pohybuje stabilně kolem 80 procent.

Za hlavní Putinovy protikandidáty média považují vůdce nacionalistů Vladimira Žirinovského a šéfa ruských komunistů Gennadije Zjuganova. Jejich podpora ale za oblibou Putina daleko zaostává. Jen v jednotkách procent zaznamenávají průzkumy oblibu kandidátů neparlamentní opozice, například moderátorky Xenije Sobčakové nebo protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď