Putin označil ruské vojáky za hrdiny, Ukrajinci je podezírají ze zločinů

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

Kyjev opakovaně oznamuje nálezy masových hrobů se zavražděnými civilisty na územích, která osvobodila ukrajinská armáda. Podobná zjištění, i nálezy improvizovaných mučíren, šokovaly světové veřejné mínění už na jaře po stažení ruských vojsk od Kyjeva.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu na Putinův rozkaz 24. února a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si už podle odhadů vyžádal desítky tisíc životů a miliony lidí vyhnal z domovů.

"Každý, kdo je na frontové linii, každý z vás je pro mne a pro všechny spoluobčany hrdina," prohlásil dnes Putin a děkoval vyznamenaným za službu vlasti a "věrnost ideálům, které v každé době sjednocovaly Rusko".

Ruské útoky ukrajinskou energetickou infrastrukturu jsou podle Putina odvetou za ukrajinské počínání. Rusko dlouho po vypuknutí války tvrdilo, že neútočí na civilisty a civilní objekty, ačkoliv média zveřejnila řadu důkazů svědčících o opaku. Masivní útok proti ukrajinské infrastruktuře podnikly ruské síly v říjnu, podle Putina v reakci za poškození mostu, spojujícího Rusko s anektovaným Krymem. Putinův mluvčí mezitím připustil, že útoky, které uvrhly miliony Ukrajinců do tmy a zimy, mají Kyjev donutit, aby přijal ruské podmínky.

"Teď je spousta rozruchu kvůli našim útokům na energetickou infrastrukturu sousední země. Ano, děláme to. Ale kdo si začal? Kdo zaútočil na Krymský most? Kdo vyhodil do povětří elektrické vedení z jaderné elektrárny u Kurska," řekl Putin, který podle ruských označil "za genocidu" přerušení dodávek vody do Doněcka, jedné z hlavních bašt Ruska na východě Ukrajiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď