Putin ocenil obsažnou a otevřenou debatu se Zemanem

foto Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) a prezident ČR Miloš Zeman na tiskové konferenci po vzájemném setkání 21. listopadu v Soči.

Soči (Rusko) - Za obsažnou a otevřenou označil dnes ve vystoupení před novináři ruský prezident Vladimir Putin dnešní besedu s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ocenil pozitivní vývoj zejména vzájemných hospodářských a obchodních vztahů, které letos překonaly období několikaletého poklesu. I Zeman s uspokojením konstatoval, že navzdory protiruským sankcím, s nimiž dlouhodobě nesouhlasí, se spolupráce úspěšně rozvíjí.

Předmětem jednání byla kooperace v energetice včetně jaderné a průmyslu, zejména automobilovém, řekl Putin. Rozhovor se týkal i humanitární spolupráce, dodal a zvlášť zdůraznil vděčnost ruské strany za udržování hrobů sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války.

Putin Zemana seznámil s ruským pohledem na řešení ukrajinské krize. Oba státníci se podle ruského prezidenta shodli na nezbytnosti normalizace styků mezi Evropskou unií a Ruskem.

Zeman během rozhovorů informoval Putina, že během nynější velké mise českých podnikatelů budou podepsány smlouvy za zhruba 20 miliard korun. Znovu zdůraznil svůj odpor vůči praxi mezinárodních sankcí, a to včetně odvetných sankcí Ruska vůči EU. "Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, nevím, zda se sankce týkají i piva," upozornil český prezident. "Pivo bude," poznamenal Putin.

Zeman vyjádřil naději, že budou pro české badatele otevřeny ruské archivy, které by mohly osvětlit některé aspekty společných dějin. Uvedl, že během návštěvy odevzdá státní vyznamenání několika ruským válečným veteránům. V této souvislosti varoval před překrucováním dějin, k němuž se podle něj někteří lidé uchylují. "Jsou to jen ubožáci," řekl český prezident.

Hradní zdroj obeznámený s průběhem rozhovorů ČTK řekl, že jednání prezidentů trvalo asi hodinu. Putin upozornil na zájem ruské strany zapojit se do soutěže o budování jaderných energetických objektů v Česku a o dodávku jaderného paliva.

Nemalá část diskuse byla věnována situaci v Sýrii a na Ukrajině. Putin hovořil o pondělní návštěvě syrského prezidenta Bašára Asada v Rusku a o svém středečním plánovaném setkání s prezidenty Turecka a Íránu Recepem Tayyipem Erdoganem a Hasanem Rúháním. Vysvětlil Zemanovi ruský pohled na řešení východoukrajinské krize.

O blížících se prezidentských volbách, které budou v České republice v lednu a v Rusku o dva měsíce později, se na jednání nehovořilo, řekl ČTK hradní zdroj. Zeman a Putin jsou oba vážnými uchazeči o nejvyšší státní post, přestože šéf Kremlu svou kandidaturu oznámí pravděpodobně až v prosinci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď