Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení války na Ukrajině, uvedla Harrisová

foto Americká viceprezidentka Kamala Harrisová

Bukurešť - Ruský prezident Vladimir Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Podle agentury AP to při dnešní návštěvě Rumunska uvedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Členskou zemi NATO zároveň ubezpečila o platnosti závazku kolektivní obrany aliance.

"Podle všeho, co víme a čeho jsme byli svědky, Putin nejeví žádné známky seriózní diplomacie," řekla Harrisová po jednání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem.

Vyzvala také Američany, aby se v souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi připravili na nárůst cen pohonných hmot. "Je to cena, kterou je třeba zaplatit za demokracii. Musíte stát při svých přátelích," řekla Harrisová s tím, že to někdy nebývá snadné.

Americká viceprezidentka ujistila Iohannise o "neochvějné" podpoře Spojených států vůči členům východního křídla NATO a ocenila, že Rumunsko přijalo tisíce lidí prchajících před boji na sousední Ukrajině.

Iohannis zdůraznil potřebu co nejrychlejšího zprovoznění bojové skupiny NATO v Rumunsku a oznámil, že země zvýší výdaje na obranu ze dvou na 2,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyzval také k tomu, aby aliance "od základu přehodnotila" svůj přístup ke svému východnímu křídlu.

Bukurešť byla Harrisové druhou zastávkou při třídenní cestě po východní Evropě. Ve čtvrtek se ve Varšavě setkala s polskými představiteli a ukrajinskými uprchlíky a nabídla zde americkou podporu pro výzvy k mezinárodnímu vyšetřování údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď