Putin navrhl Japonsku uzavřít mírovou smlouvu do konce roku

foto Zleva japonský premiér Šinzó Abe, ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

Vladivostok (Rusko) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl Japonsku uzavřít mírovou smlouvu do konce roku, a to bez jakýchkoli podmínek. Veškeré sporné otázky by měly být podle ruského prezidenta vyřešeny až poté. Moskva a Tokio o mírové smlouvě bezvýsledně jednají od konce druhé světové války, rozhovory blokuje územní spor o jižní Kurily.

"Uzavřeme do konce roku mírovou smlouvu bez jakýchkoli předběžných podmínek," obrátil se Putin na tiskové konferenci k japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu. "Až pak na základě mírové smlouvy budeme jako přátelé řešit všechny sporné otázky. Soudím, že by to ulehčilo řešení problémů, s nimiž se nedokážeme vyrovnat už 70 let," řekl prezident japonskému partnerovi.

Mírová smlouva mezi oběma zeměmi nebyla po druhé světové válce uzavřena kvůli územnímu sporu o původně japonské ostrovy na jihu Kuril anektované Ruskem. Moskva opakovaně označuje zábor jihokurilských ostrovů za nezvratný výsledek druhé světové války. Připouští realizaci společných projektů na ostrovech, na své svrchovanosti ale trvá.

Abe na nabídku Putina bezprostředně nereagoval, podle agentury TASS jen poznamenal, že je v otázce mírové smlouvy pro "změnu přístupu".

Putin na tiskové konferenci komentovali i situaci na Korejském poloostrově. Potvrdil, že vůdce KLDR Kim Čong-una pozval k návštěvě Ruska "v jakémkoli termínu". Pokud jde o denuklearizaci poloostrova, k níž se Kim zavázal, měla by podle ruského prezidenta Severní Korea dostat mezinárodní záruky bezpečnosti.

Záruky by Pchjongjangu mohly dát jaderné mocnosti, řekl Putin. "Pokud se Severní Korea spokojí s americkými zárukami, budeme rádi. Zřejmě se tak ale nestane, buďme realisty. Na místě budou mezinárodní záruky, o nich je třeba mluvit," konstatoval.

Putin pochválil amerického prezidenta Donalda Trumpa za "novátorský přístup" a smělost, kterou projevil při řešení korejské krize. KLDR už ale vykročila na cestě k denuklearizaci a teď čeká na odpověď, přinejmenším na nějaké signály Washingtonu, dodal ruský vůdce.

Putin se ve Vladivostoku účastní Východního hospodářského fóra, na které pozval nejvyšší představitele Číny, Japonska a Jižní Koreje. Třídenní akce skončí ve čtvrtek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď