Putin nařídil hasit lesní požáry - a nezatajovat problémy

foto Ruští hasiči bojují s lesním požárem u města Kurgan na jihu Uralu, 10. května 2022.

Moskva - Nejméně 16 lidí, včetně jednoho dítěte, přišlo o život a dalších 18 utrpělo zranění při nynějších lesních požárech na Urale a na Sibiři, oznámil dnes během porady u prezidenta Vladimira Putina Alexandr Čuprijan, který plní povinnosti ministra pro mimořádné situace. Putin gubernátorům nařídil, aby si vzali hašení požárů osobně na starost a aby netajili, pokud se situace začne vymykat kontrole. Nesmí se zopakovat loňská situace, varoval prezident.

"V důsledku požárů utrpělo zranění 34 lidí, z nichž 16 zahynulo, včetně jednoho dítěte, 16 bylo hospitalizováno. Je mezi nimi šest hasičů," řekl Čuprijan podle agentury TASS. Od počátku roku podle něj vypukly asi čtyři tisícovky lesních požárů na ploše přibližně 270.000 hektarů, což je plocha větší než Lucembursko, podotkla agentura Reuters.

Putin na poradě řekl gubernátorům a dalším regionálním představitelům, že se nesmí zopakovat loňská sezona lesních požárů a že nesmějí zamlčovat, pokud nad situací ztratí kontrolu.

"Opakuji, že hlavy regionů jsou povinny zajistit hašení požárů. Pokud se situace začne vymykat kontrole, v žádném případu nelze problémy zamlčovat," zdůraznil Putin podle TASS.

Regionální úřady podle hlavy státu mají všechny nezbytné pravomoci, techniku a finanční zdroje, aby lesním požárům zabránily.

Sezona lesních požárů v Rusku propuká každoročně v suchých letních měsících, v některých letech má však obzvláště katastrofální průběh. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. Ochránci přírody přičítají situaci i postoji úřadů, které podle nich opomíjejí požáry ve vzdálených a těžko dostupných končinách, pokud by odhadované náklady na jejich hašení převýšily možné škody způsobené ohněm. Loni podle dostupných údajů shořelo 17 milionů hektarů ruských lesů. To je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď