Putin jedná s Netanjahuem o situaci na Blízkém východě a o Íránu

foto Zleva izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Situaci na Blízkém východě, politice vůči Íránu a koordinaci postupu ruských a izraelských vojáků při operacích v regionu je věnováno jednání ruského prezidenta Vladimira Putina s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, které dnes začalo v Moskvě. Podle předsedy izraelské vlády má dialog odvrátit "zbytečné incidenty" a posílit stabilitu v oblasti.

Netanjahuova návštěva v Rusku je první od loňského září, kdy syrská protiraketová obrana omylem sestřelila ruské letadlo, jež si spletla s izraelskou stíhačkou. O život přišlo 15 ruských vojáků. Koncem prosince pak Rusové v reakci na údajné izraelské nálety v Sýrii obvinili Izrael z vážného narušení syrské suverenity a z ohrožení dvou civilních letadel.

V lednu se Putin a Netanjahu v telefonickém rozhovoru dohodli, že v době, kdy se Spojené státy připravují na stažení svých vojáků ze Sýrie, posílí vzájemné vojenské i diplomatické vztahy. Rusko v syrském konfliktu stejně jako Írán pomáhá prezidentu Bašáru Asadovi. Izrael se ale obává rozmáhání íránského vlivu v blízkosti svého území.

Potvrdil to dnes i Netanjahu, který označil Írán a jeho spojence za největší hrozbu stability a bezpečnosti regionu. "Uděláme vše, co na nás bude záviset, aby se tato hrozba nenaplnila," konstatoval premiér, který označil vztahy židovského státu s Moskvou za "pozoruhodné".

Putin dnes před zahájením rozhovorů přijal pozvání izraelského premiéra, aby se v Jeruzalémě zúčastnil odhalení památníku obětem nacistické blokády Leningradu v letech druhé světové války. Návštěva se má uskutečnit v nejbližší době.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 15. září 2019

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď