Putin-Erdogan: Uznání Jeruzaléma destabilizuje Blízký východ

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) se setkal se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře.

Ankara/Káhira - Rusko a Turecko se shodují v tom, že rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako metropoli Izraele vede k destabilizaci situace na Blízkém východě. Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci, kterou uspořádal společně se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře.

Turecký prezident potvrdil, že v otázce Jeruzaléma a posledních kroků Spojených států sdílejí obě země stejný názor. Dodal, že oba prezidenti budou nadále v úzkém kontaktu ohledně vývoje situace.

Už při dnešní návštěvě Káhiry Putin řekl, že "všechny kroky, které předcházejí možnou dohodu mezi Izraelem a Palestinci, jsou kontraproduktivní a destabilizující". Ruský prezident zároveň vyzval k "okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma", uvedla podle oficiálního simultánního překladu z ruštiny do arabštiny agentura AFP.

Rozhodnutí Donalda Trumpa o jednostranném uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele kritizovalo mezinárodní společenství, zejména arabské země, kde vypukla série protestů. Od středy si střety na palestinských územích vyžádaly životy čtyř Palestinců a více než tisícovku zraněných.

Íránský ministr obrany Amír Hátamí dnes řekl, že Trumpův krok urychlí zničení Izraele a dvojnásobně posílí jednotu muslimů. Šéf generálního štábu íránské armády označil Trumpovo rozhodnutí za hloupé. Podle něj to lze brát jako začátek nového palestinského povstání.

Putin v Turecku završil dnešní bleskovou cestu, kterou zahájil v Sýrii a v níž pokračoval přes Egypt. V Sýrii ohlásil počátek stahování ruských sil v zemi, kde pomohly v tamější občanské válce udržet režim prezidenta Bašára Asada. V Egyptě pak obě země uzavřely významnou dohodu, podle níž Rusko vybuduje v této africké zemi první jadernou elektrárnu. Putinova návštěva v Turecku pak byla příležitostí k doladění dohody o ruské dodávce obranného raketového systému S-400.

Erdogan řekl, že turečtí a ruští činitelé se sejdou v nadcházejícím týdnu k "finalizaci" příslušné dohody. Státní korporace Rostech, sdružující ruské zbrojovky, v listopadu uvedla, že Turecko zaplatí za systém S-400 více než dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď