Putin: Další západní útok na Sýrii by vedl k chaosu

foto Ruský prezident Vladimir Putin dnes večer na mítinku v Moskvě poděkoval za podporu a úspěšný volební výsledek, který mu zaručil dalších šest let v nejvyšším kremelském úřadě.

Moskva - Další útok západních mocností na Sýrii by podle ruského prezidenta Vladimira Putina vedl k chaosu v mezinárodních vztazích. Putin to podle ruských tiskových agentur řekl v telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním.

Oba politici projednávali situaci v Sýrii, kde Spojené státy, Francie a Británie v sobotu nad ránem podnikly koordinovaný vojenský úder. Byla to reakce na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada.

Putin s Rúháním se shodli, že útok snížil šance na dosažení politické rezoluce ohledně Sýrie.

Ruský prezident podle prohlášení Kremlu zdůraznil, že kroky Západu jsou v rozporu s Chartou OSN a pokud budou pokračovat, nevyhnutelně to povede k chaosu v mezinárodních vztazích.

Rjabkov: Rusko bude dělat vše pro zlepšení vztahů se Západem

Rusko bude dělat vše pro to, aby zlepšilo politické vztahy se Západem, řekl dnes podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Dodal, že komunikační kanály mezi Moskvou a Washingtonem zůstávají otevřené. Téměř ve stejnou dobu uvedla americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, že americké vztahy s Ruskem jsou velmi napjaté, zčásti kvůli syrské otázce. Washington ale podle ní doufá ve zlepšení.

Haleyová dnes v televizi Fox News uvedla, že Spojené státy nestáhnou své jednotky ze Sýrie, dokud nedosáhnou v této zemi svých cílů. Těmi je podle Haleyové zabránit dalšímu použití chemických zbraní způsobem ohrožujícím americké zájmy a porážka radikálů z takzvaného Islámského státu (IS).

Rjabkov dnes také řekl, že Rusko prostuduje návrh rezoluce o Sýrii, který v sobotu předložily Francie, Británie a Spojené státy svým 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN. Dokument se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Podle Rjabkova ale bude dosažení kompromisu v syrské otázce obtížné.

V RB OSN v sobotu neprošel ruský návrh rezoluce, která měla západní útok v Sýrii odsoudit jako "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Pro text hlasovaly kromě Ruska jen Bolívie a Čína.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď