Půlnoční mše v Notre-Dame letos nebude, poprvé po 200 letech

foto Pařížská katedrála Notre-Dame se opravuje po dubnovém požáru. Snímek z 22. prosince 2019.

Paříž - V pařížské katedrále Notre-Dame se poprvé po více než 200 letech nebude o Vánocích sloužit půlnoční mše. Gotická 850 let stará památka, jejíž střechu a věžičku v dubnu poškodil požár, stále prochází opravou. Náhradní půlnoční mše tak bude v nedalekém kostele Saint-Germain-l'Auxerrois, píše BBC.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si dal za cíl, aby katedrála, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byla opravena do pěti let. V říjnu francouzské ministerstvo kultury oznámilo, že na rekonstrukci stavby už byla přislíbena téměř miliarda eur (kolem 25 miliard korun). 1

Ve slavné katedrále se sloužila půlnoční mše každý rok po dvě století, často i v době překotných historických události. Uzavřena byla jen během francouzské revoluce, kdy jí revolucionáři vážně poškodili, byla zbavena své církevní funkce a sloužila jako Chrám rozumu.

Na letošní půlnoční mši v kostele Saint-Germain-l'Auxerrois podle správce katedrály biskupa Patricka Chauveta bude dřevěná kazatelna, která má připomínat tu v katedrále Notre-Dame.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a věžičku z 19. století. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklání se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď