Puigdemont: Za nárůst separatismu mohou vládní lidovci

foto Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu.

Barcelona/Madrid - Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který čelí ve Španělsku obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska, obvinil vládní lidovce španělského premiéra Mariana Rajoye ze zodpovědnosti za nárůst separatismu. V rozhovoru s belgickým deníkem Le Soir Puigdemont rovněž připustil, že je stále "možná" i jiná varianta než nezávislost Katalánska.

"Vždycky je to možné," odpověděl Puigdemont na otázku, zda je možné jiné řešení katalánského problému než nezávislost.

Puigdemont je nyní v Belgii, kde čeká na rozhodnutí tamního soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání. Z úřadu ho odvolala spolu s jeho kabinetem španělská vláda poté, co katalánský parlament 27. října schválil rezoluci o nezávislosti.

Podle Puigdemonta sahají kořeny nárůstu separatismu v Katalánsku a tím i současné krize do roku 2010, kdy ústavní soud v Madridu anuloval nový autonomní status, který předtím schválil katalánský i španělský parlament. Tento status napadli u ústavního soudu španělští lidovci, vedení už tehdy nynějším premiérem Marianem Rajoyem. Napadli v něm všechna ustanovení, v nichž byli Katalánci označováni za "národ".

"Víte, kolik bylo tehdy v katalánském parlamentu separatistických poslanců? Čtrnáct ze 135, dnes jich je 72. Zodpovědnost za nárůst separatismu nese zejména Lidová strana," uvedl Puigdment ke složení regionálního parlamentu. Právě parlament vzešlý z voleb v září 2015, v nichž vyhráli separatisté, schválil několik dokumentů předpokládajících vznik samostatné katalánské republiky. Po odhlasování rezoluce o nezávislosti koncem října Madrid tamní parlament se souhlasem španělského Senátu rozpustil a vyhlásil nové volby.

Puigdemont je spolu se čtyřmi ministry odvolané katalánské vlády nyní v Bruselu, kde mají tento pátek stanout před soudem kvůli žádosti o vydání do Španělska. Ostatní exministři katalánské vlády jsou až na jednoho ve španělské vyšetřovací vazbě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď