Ptáci na Novomlýnských nádržích hnízdí i na umělém ostrově

foto Ohrožení rybáci obecní mohou na novomlýnských nádržích na Břeclavsku k hnízdění od letošního jara využívat i umělý plovoucí ostrov (na snímku). Jde o součást opatření, která umožní zvýšení hladiny nádrží o 35 centimetrů. Zahnízdily desítky párů.

Dolní Věstonice (Břeclavsko) - Ohrožení rybáci obecní mohou na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku k hnízdění od jara využívat i umělý plovoucí ostrov. Jde o součást opatření, která umožní zvýšení hladiny nádrží o 35 centimetrů. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Zahnízdily desítky párů.

Zvětšení zásobního prostoru nádrží je jedno z plánovaných opatření v boji proti suchu. Zvýšení hladiny by ale podle ornitologů mělo za důsledek poškození ptačí oblasti, zaplavení ostrovů s hnízdními koloniemi a zánik mokřadních porostů. Plovoucí umělý ostrov je jedno z opatření, na kterém povodí s ochránci přírody i ornitology spolupracují. Na hladině střední nádrže v oblasti ostrovů Písky je umělý ostrov instalovaný od začátku dubna.

"Toto zařízení bylo navrženo k posílení stávajících hnízdních ploch, rybáci ostrov obsadili okamžitě po příletu ze zimovišť," uvedl Gašpar Čamlík za Českou společnost ornitologickou. Konstrukce, tvar, ponor i přesahy hnízdních ploch nad vodou byly podle mluvčího navrženy tak, aby eliminovaly vliv vln na stabilitu ostrova. Také pro ochranu mláďat před predátory i jejich ochranu před pádem do vody. Už v první sezoně se na ostrově o ploše 18 metrů čtverečních podařilo podle mluvčího odchovat desítky mláďat tohoto druhu. Celkem postupně zahnízdilo ve třech vlnách až 49 párů. "Ještě koncem srpna tu rodiče dokrmovali poslední tři mláďata, ostrov tak byl využit doslova po celou hnízdní sezónu," uvedl Čamlík.

Obdobné betonové plující ostrůvky využívají ptáci k hnízdění úspěšně už několik let například na vodních plochách v Tovačově na Přerovsku či v Hulíně na Kroměřížsku. Usadila je tam společnost Českomoravský štěrk. Podle webu společnosti na ostrůvcích kromě rybáka obecného letos hnízdil i racek chechtavý.

Povodí Moravy chce hladinu střední a dolní nádrže zvýšit o 35 centimetrů, přibylo by zhruba devět milionů metrů krychlových vody. Voda by navíc podle povodí mohla být využívána nejen v zemědělství, ale například i pro nadlepšování průtoku v Dyji pod vodní nádrží. Posloužila by i lužním lesům v oboře Soutok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď