Psycholožka: V rodinách při karanténě pomáhá nadhled

foto Rodina v karavanu. Ilustrační foto.

Praha - Rodiče by měli s dětmi o koronaviru a obavách z něj mluvit otevřeně. Při karanténě je třeba zaměřit se na světlé momenty a neztěžovat už tak náročnou situaci malichernostmi. Dopady karantény se začínají odrážet i v telefonátech na linku důvěry. ČTK to řekla psycholožka a ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková.

Podle Duškové odborníci v poslední době v telefonátech na linku krizového centra vyslechli například problémy ohledně předávání dětí mezi rodiči, kteří spolu nežijí. Někteří expartneři teď nepokračují ve střídavé péči. Psycholožka řekla, že v poslední době zaznamenali i vyhrocené situace v rodinách a hádky mezi rodiči v karanténě.

I během situace, pro kterou chybí zaběhnuté vzorce chování, pomáhá podle psycholožky snaha o nadhled. Rodiny by si podle ní neměly příliš zatěžovat soužití v karanténě například konflikty kvůli úklidu. Upozornila na to, že si lidé mohou užít momenty, na které běžně nezbývá mnoho času.

Zároveň však zdůraznila, že toto období je extrémně náročné pro všechny. Děti pak často čelí velkému stresu, úzkostem a strachu jak kvůli sociální izolaci, tak i epidemii. O koronaviru a nemoci COVID-19 by přitom podle Duškové měli rodiče s potomky mluvit sice úměrně jejich věku, ale otevřeně, aby děti nezůstaly osamoceny ve svých obavách.

Za krizové centrum také upozornila na to, že karanténa může ještě zhoršit situaci v problémových rodinách i zvýšit ohrožení dítěte na internetu. Psycholožka zdůraznila, že na své problémy nemá nikdo zůstávat sám - a v těžkých chvílích zavolat třeba právě na linku důvěry.

Dětské krizové centrum je nezisková organizace, která se zaměřuje především na pomoc týraným, sexuálně zneužívaným či zanedbávaným dětem. Jejich služeb využívají děti i celé rodiny. Na tamní lince důvěry, která funguje nepřetržitě, bylo loni přijato téměř 5000 telefonátů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď