Psoriatická artritida se projevuje různě. Od bolesti prstu po deformity

foto Vyšetření u lékaře. Ilustrační foto.

Lupénka je známá především svými kožními projevy. Nicméně stejně závažné bývá i postižení kloubů, nazývající se psoriatická artritida. Jde o onemocnění, které může mít opravdu hodně podob. V případě lupénky může být poškozen prakticky jakýkoli kloub. Avšak určité kombinace a vzory jsou častější.

Asymetrická oligoartritida

Jedná se o velmi častý, zpravidla nejméně závažný typ postižení kloubů. Oligo- znamená "nečetný", čímž se obvykle myslí zasažení méně než pěti kloubů. Problémy se mohou projevit kdykoli. Typické je postižení jednoho velkého kloubu (například kolene) a několika malých na ruce či noze.

Symetrická polyartritida

V tomto také velmi častém případě je postižení symetrické, což znamená, že jsou klouby poškozené na pravé a levé straně těla obdobně. Poly- znamená "mnoho", což typicky značí zasažení vyššího počtu malých kloubů na rukách či nohách.

Spondylytida

Jde již o vzácnější onemocnění. Spondylytida je zánětem kloubů a disků páteře. Může se ještě přidat tzv. sakroileitida neboli zánět kloubu spojujícího dolní část páteře, konkrétně kost křížovou a kost kyčelní. Hlavním příznakem je u tohoto typu onemocnění bolest zad.

Dominantní postižení tzv. DIP kloubů

DIP je zkratka pro distální interfalangeální klouby, což jsou ty mezi posledními články prstů, nejblíže nehtům. Dominantně jsou postiženy právě u lupénky, avšak jedná se o vzácný typ artritidy, ať už je to na rukách, či nohách.

Mutilující artritida

Velmi vzácné onemocnění, kde těžký zánět kloubů způsobuje deformity prstů.

Daktylitida

Další stav typicky spojený s psoriázou je tzv. párkovitý prst. Jedná se o postižení jednoho prstu zánětem šlach a všech jeho kloubů. Prst je proto celý oteklý a připomíná párek.

Entezitida

Jde o zánět spojů šlach a vazů s kostí. Typická je lokalizace Achillovy paty, oblast žeber, páteře a pánve.

http://www.cilena-lecba.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 13. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď