Prymula: V příštích dvou či třech týdnech očekávám další nárůst

foto Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula navštívil 15. září 2020 ve Vestci u Prahy centrum BIOCEV.

Vestec (u Prahy) - Některá místa v Česku by mohla v brzké době na semaforu podle rizika nákazy dostat červenou barvu. Muselo by se tam přikročit k přísnějším opatřením. Novinářům to dnes řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se nedá v příštích týdnech očekávat výrazný pokles počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem, čísla spíš další dva či tři týdny porostou. Nakažených přibývá rychleji, od 8. září jich bylo jen jediný den méně než tisíc.

Fotogalerie

"Myslím si, že teď ještě v tomto týdnu to nebude (červené oblasti podle semaforu). Vzhledem k té trajekorii postupu se to může stát už poměrně brzo," uvedl Prymula. Oranžovou barvu má zatím Praha, okresy kolem ní a okres Uherské Hradiště.

Podle Prymuly se nedá čekat, že Slovensko a další státy vrátí ČR na seznam bezpečných zemí. "V následujících dnech a týdnech se nedá očekávat takový pokles, který by zabezpečil to, že budeme vyňati z těchto seznamů. Spíše se dá v příštích dvou nebo třech týdnech očekávat další nárůst," řekl zmocněnec novinářům při dnešní návštěvě výzkumného centra Biocev, kam přijel s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO).

V Česku roste i takzvané reprodukční číslo. Nyní dosahuje 1,59. Tolik lidí jeden infikovaný v průměru nakazí. Pokud je hodnota nižší než jedna, nemoc se nešíří. "Je to pro nás jakési memento. Vidíme, že epidemie se rozvíjí. Není v lineární podobě. To, že každý nakazí už víc než jednoho a půl člověka, je signál, že opatření je nutné aplikovat," míní zmocněnec.

Přísnější opatření by se měla zavádět podle semaforu v oranžových a červených oblastech. Podle Prymuly k nejúčinnějším krokům patří omezení shromažďování většího počtu lidí. "Tady bude diskuse, kolik by to mělo být osob. V Británii je to šest osob, což znamená velký zásah do ekonomiky. Takto striktně se tady asi postupovat nebude," míní Prymula. Dodal, že zatím se diskutuje o osobní odpovědnosti a omezení rodinných či pracovních oslav, ne sportovních a kulturních akcí.

Zastavení života v Česku jako na jaře podle Prymuly nepřipadá v úvahu. Dovede si ho představit jen tehdy, pokud by se blížilo naplnění kapacity nemocnic. "Což je opravdu výrazně vzdáleno," řekl Prymula.

Premiér při své návštěvě společného výzkumného centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze Biocev uvedl, že je třeba zmapovat a koordinovat výzkumné kapacity v Česku. Zopakoval, že stát připravuje národní plán boje proti rakovině. "Pořád slyšíme každý den, jak je to s covidem, ale na rakovinu zemře 27.000 lidí ročně a denně je to 75," řekl. Stát podle něj musí dělat vše pro snížení úmrtnosti.

Právě výzkumu léčby rakoviny se Biocev podle profesora Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR věnuje. "Náš výzkum se zabývá hledáním nových způsobů boje proti nádorovým onemocnění. Snažíme se cílit na jakousi Achillovu patu nádorové buňky, kterou když zasáhneme, tak se z toho nevzpamatuje," popsal.

V klinickém testování je podle něj látka MitoTam. Dokončená je první fáze testování, chystá se druhá. "Doufáme, že po nějakém období bude možné registrovat nový český lék proti nádorovým onemocněním," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď