Prvním mistrem světa na 35 kilometrů chůze je Ital Stano, Hlaváč byl 23.

foto Massimo Stano se raduje z vítězství v premiérovém závodě na 35 kilometrů chůze na mistrovství světa v Eugene. (24. července, 2022)

Eugene (USA) - Olympijský vítěz na dvacítce Massimo Stano vyhrál premiérový závod na 35 kilometrů chůze na mistrovství světa. Výkonem 2:23:14 porazil o sekundu lídra světových tabulek Masatoru Kawana z Japonska. Bronzovou medaili získal Švéd Perseus Karlström, pro něhož je to druhý bronz na šampionátu v Eugene. Třetí skončil i v závodě na 20 kilometrů. Český reprezentant Vít Hlaváč obsadil 23. místo. Osobní rekord si vylepšil o více než osm minut na 2:32:50.

Pětadvacetiletý Hlaváč začínal závod v polovině čtvrté desítky, ale postupně se propracovával dopředu. Konečné umístění předčilo jeho očekávání. "Už třicítka by byla před startem úplně fantastický výsledek. Myslím, že jsem byl nějaký dvaačtyřicátý (podle tabulek)," řekl České televizi.

Nadchl ho i výkon. "Je to úplně skvělé, mám hroznou radost. Chtěl jsem jít 2:35 a ideálně pod to, hlavně to nepřepálit na začátku. To se úplně nepovedlo, ale cítil jsem se dobře a držel jsem trochu vyšší tempo. Vydržel jsem to až do konce a dokonce jsem to stupňoval, takže paráda," radoval se. V závěru mu dodávalo energii, když předcházel umdlévající soupeře.

Hrdinou první poloviny závodu byl Japonec Daisuke Macunaga. Juniorský mistr světa z Eugene 2014 vyrazil okamžitě po startu dopředu a na třináctém kilometru měl více než minutový náskok před skupinou pronásledovatelů s největšími favority. Pak ale začal zpomalovat, krátce po dvacátém kilometru byl dostižen a postupně se propadl až za Hlaváče na 26. místo.

Boj o medaile se rozhodoval v posledních kilometrech, kdy z čelní skupiny postupně odpadali jednotliví závodníci. Necelé tři kilometry před cílem přišel o šance na vítězství Karlström. V samotném závěru Stano opakovaně nastupoval Kawanovi a těsný náskok uhájil, ačkoliv se v cílové rovince zdržel, když si bral italskou vlajku.

Desetibojař Sýkora se na MS díky disku posunul do desítky, pak se zranil v tyči

Vícebojař Jiří Sýkora na mistrovství světa zazářil v disku. V sedmé disciplíně si vylepšil osobní rekord bezmála o metr a půl na 54,39 metru a nenašel přemožitele. Takový výkon před ním žádný desetibojař na mistrovství světa nepředvedl. Sýkora se díky tomu posunul v průběžném pořadí do nejlepší desítky. Situaci mu ale zkomplikovala poraněná levá ruka, kterou si pochroumal poté, co mu praskla tyč.

Po nepovedeném úvodním dnu, který zakončil na devatenácté příčce, se dnes jedinému českému vícebojaři v Eugene v úvodu programu dařilo o poznání lépe. Už na překážkách se časem 14,14 sekundy na dvě setiny přiblížil osobnímu maximu a pak se zaskvěl v disku. Druhým pokusem si osobní rekord posunul o 75 centimetrů a ve třetím přidal dalších 72 cm navrch.

O nejlepší diskařský desetibojařský výkon v historii MS připravil Briana Claye, který v Helsinkách 2005 na cestě ke světovému titulu hodil 53,68. Juniorský mistr světa z roku 2014 se před skokem o tyči posunul i díky odstoupení Australana Ashleyho Moloneyho na průběžnou osmou příčku. Měl šanci atakovat osobní rekord 8122 bodů z loňského mítinku ve španělské Aroně.

Tyč ale euforii zmrazila. Nejdříve se Sýkora až napotřetí zachránil na své základní výšce 460 centimetrů a pak měl karambol na 480. Při prvním pokusu mu praskla tyč, na prstech jeho levé ruky byla vidět krev a místo zpět do sektoru zamířil na ošetřovnu. Osmá disciplína pro něj skončila a je otázka, zda a v jakém stavu nastoupí do oštěpu.

Po disku se do čela dostal Kanaďan Pierce Lepage, jenž může zastoupit slavnějšího krajana Damiana Warnera. Ten odstoupil poté, co kvůli problémům se zadním stehenním svalem v sobotu nedokončil závěrečný běh na 400 metrů. Pátý muž loňské olympiády Lepage po sedmi disciplínách nasbíral 6427 bodů a měl více než stobodový náskok před Aydenem Owensem Delermem z Portorika.

Výsledky mistrovství světa v atletice v Eugene (USA):

Finále:

Muži:

35 km chůze: 1. Stano (It.) 2:23:14, 2. Kawano (Jap.) 2:23:15, 3. Karlström (Švéd.) 2:23:44, 4. Pintado (Ekv.) 2:24:37, 5. Che Siang-chung (Čína) 2:24:45, 6. Dunfee (Kan.) 2:25:02, 7. Bonfim (Braz.) 2:25:14, 8. Arévalo (Kol.) 2:25:21, ...23. Hlaváč (ČR) 2:32:50.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď