Prvním letošním novorozencem je Tomáš z písecké nemocnice

foto Prvním letošním dítětem narozeným v nemocnicích na jihu Čech a zároveň v České republice je chlapec Tomáš. Narodil se 1. ledna 2019 v nemocnici Písek minutu po půlnoci. Váží 3700 gramů, měří 51 centimetrů. Na snímku vpravo je jeho matka Hana Konopíková.

Praha - Prvním letošním novorozencem v Česku je jihočeský chlapeček Tomáš. Narodil se minutu po půlnoci v písecké nemocnici. První holčička přišla na svět ve 13. minutě nového roku v porodnici pražské Nemocnice Na Bulovce, její matka si nepřála zveřejnit podrobnosti. Zjistila to ČTK. Loni se o prvenství dělila miminka narozená hned po půlnoci v porodnici v Kadani a v pražské nemocnici v Motole.

Fotogalerie

Tomáš z písecké nemocnice váží 3700 gramů, měří 51 centimetrů. Přirozený porod byl podle zdravotníků bez komplikací. "Miminko je zdravé a má se čile k světu. Rodičům gratulujeme a přejeme vše nejlepší," uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan. Ještě před první novorozenou holčičkou přišel na svět jako první dítě v Praze v letošním roce chlapec v porodnici U Apolináře.

Prvním letošním dítětem narozeným v nemocnicích na jihu Čech a zároveň v České republice je chlapec Tomáš. Narodil se 1. ledna 2019 v nemocnici Písek minutu po půlnoci. Váží 3700 gramů, měří 51 centimetrů. Na snímku vpravo je jeho matka Hana Konopíková.

Dalších pět dětí, kterým patří prvenství v rámci jejich kraje, se narodilo v první hodině nového roku. Čtrnáct minut po půlnoci přišli na svět Jakub z Ústí nad Labem a Verunka z Městečka Trnávka na Svitavsku. O deset minut později je následovala Laura v porodnici ve Stodu na Plzeňsku. V 0:26 se narodil v břeclavské porodnici Jiří, jehož maminka je z Rohatce na Hodonínsku. Od 0:48 se rodiče těší z děvčete narozeného ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Do druhé hodiny roku spadají první novorozenci v Moravskoslezském, Středočeském, Olomouckém a Libereckém kraji. Jonáš přišel na svět ve frýdecko-místecké nemocnici, Heliodor v hořovické porodnici na Berounsku, Filip ve Šternberku na Olomoucku a Nina se narodila v České Lípě.

Další kraje si na své letošní "jedničky" mezi novorozenci musely počkat déle. Štěpán přišel na svět v porodnici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně v 04:40, Ondřej v porodnici krajské nemocnice v Karlových Varech v 05:46 a Adam v Novém Městě na Moravě na Vysočině v 06:46.

Prvními novorozenci loňského roku byli chlapec Jakub narozený minutu po silvestrovské půlnoci v porodnici v Kadani na Chomutovsku a minutu po něm dívka Eliška z pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Rodiče prvních dětí roku v řadě krajů dostávají od hejtmanství finanční dar. Postupuje tak třeba Ústecký kraj nebo vedení hlavního města. Praha tradičně odměňuje všechny děti narozené na Nový rok, chce tak zabránit soutěžení porodnic o prvenství. Dar 15.000 korun od hlavního města loni dostalo 30 dětí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď