První rodiny nemocných dětí se v novém domě v Motole ubytují v polovině prosince

foto Slavnostní otevření Domu Ronalda McDonalda ve Fakultní nemocnici v Motole, který poskytne zázemí rodinám vážně nemocných a dlouhodobě hospitalizovaných dětí, 24. listopadu 2022, Praha.

Praha - První rodiny nemocných dětí se v novém domě ve Fakultní nemocnici Motol v Praze ubytují v polovině prosince, plně obsazených by 21 pokojů mohlo být od února 2023. Lékaři na tamní klinice hematologie a dětské onkologie diagnostikují ročně nádory u zhruba 250 dětí. Stavba, která dnes byla slavnostně otevřena, stála 100 milionů korun, hradil ji nadační fond Dům Ronalda McDonalda a polovinu částky vybral od zákazníků sítě rychlých občerstvení.

Fotogalerie

"Podstupují léčbu trvající mnoho měsíců a někdy i let. Pečujeme o děti z celé České republiky a u některých specializovaných léčebných postupů i o děti ze zahraničí. Proto velmi vítáme další možnost ubytování dětí a jejich rodin přímo v areálu nemocnice, které jim usnadní a zpříjemní toto nesmírně náročné období," uvedla přednostka kliniky Lucie Šrámková.

Nyní může být jeden rodič nebo zástupce státu s nemocným dítětem do šesti let přímo hospitalizovaný, rodiny se dosud mohly ubytovat i v nemocniční ubytovně, kde jsou podmínky skromnější. Nové ubytování mohou kromě onkologických dětských pacientů využívat i rodiny dětí, které se léčí v dětském kardiocentru a na dětské chirurgii, ortopedii a traumatologii, pediatrické klinice nebo dětském ORL.

Objekt má 21 pokojů se samostatným sociálním zařízením, společnými prostory, prádelnou či kuchyní. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové kapacita zhruba odpovídá počtu lůžek, které měla nemocnice k dispozici dosud, takže kapacity by pro rodiny, jejichž děti jsou hospitalizované dlouhodobě a přijíždějí z větší dálky, dostačovat. Dětí, které podstupují chemoterapii nebo ozařování mohou bydlet s rodiči v novém domě, u hospitalizovaných dětí mají dětskou kliniku na dohled. Součástí služeb nadačního fondu bude i zajištění provozu budovy a služeb.

Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka bylo komplikované vybudovat stavbu ze soukromých peněz na státních pozemcích. "Je to poprvé v ČR, kdy se na pozemku státního zdravotnického zařízení a zároveň ze soukromých finančních prostředků vybudovalo moderní ubytování v takových dispozicích, aby zde mohly být spolu celé rodiny. Celá stavba byla opravdu velmi komplikovaná nejen z mnoha administrativních, ale i právnických a provozních důvodů," uvedl. Připomněl, že myšlenka vznikla před 22 lety, stavělo se posledních pět let.

Do roku 2016 provozoval ubytovnu pro rodiče v Motole Nadační fond Klíček, který zřizuje dětský hospic. Podle dohody s nemocnicí fond neplatil nájem a energie v prostorech části ubytovny sester, staral se o vybavení a údržbu a plánoval i vlastní budovu. Nemocnice ale působení ubytovny ukončila, protože prostory potřebovala pro vlastní využití. Petici za zachování podpořilo přes 13.000 lidí, Klíček dál plánuje nedaleko nemocnice svou ubytovnu postavit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď